Gaziantep’te gece vardiyasından çıkan işçilere servis verilmedi

Gaziantep’te dünden itibaren süren yoğun kar yağışı hayatı duracak noktaya getirdi. Ancak fabrikalarda üretim sürdü. İşçi servis leri saatlerce yolda kalırken bazı işyerlerinde işçiler saatlerce yürüyerek eve dönmeye çalıştı. İşçiler çektikleri görüntülerle duruma tepki gösterdi.

Evrensel'de yer alan habere göre,  Bir çok fabrikada işçiler yemek sorunu da yaşarken bir işçi, “Aç karnına 16 saat çalıştırıldık” dedi. Bazı fabrikalarda işçiler 16 saat çalıştıktan sonra saatlerce yolu yürüyerek evlerine dönmek zorunda kaldı. İşçiler hem yerel yönetime hem de patronlara tepki gösterdi.

MAHSUR KALAN İŞÇİLER ÇALIŞTIRILDI

Milat Halı’da çalışan bir işçi bu hafta 4-12 vardiyasında olduğunu belirterek, “Gece servislerin gelmeyeceğini bize mesaj attılar. ‘Gece vardiyası gelmeyecek, siz bugün 16 saat çalışacaksınız’ dediler. Normalde 12 saatten fazla çalışmamız kanunen yasak. Aslında bu bir suç. Ama neredeyse Başpınar’daki bütün fabrikalarda bu oldu. Bütün işçiler mahsur bırakıldı ve çalıştırıldı” dedi.

Sabah servislerinin de geç geldiğini belirten Milat Halı işçisi, “ Servislerin hepsi de gelmedi ve tıkış tıkış dönmek zorunda kaldık. Bir kaza olsa bunun hesabını kim verecekti? Yol boyunca inanılmaz görüntüler vardı. İşçiler Başpınar’dan yürüyerek evlerine dönmeye çalışıyordu. 10 km yol. Bu devirde bu korkunç bir şey. İşçilerin diz boyu kar içerisindeki çırpınışları hakikaten korkunçtu. İşçiler bu haldeyken patronlar rahat yataklarında uyudular” diye ekledi.

Merinos işçisi kendilerinin de 16 saat çalıştırıldığını ifade ederek, “Sabaha kadar çalıştık, sabah gelip bir de ‘Diğer vardiya gelene kadar çalışın’ dediler. Biz ‘Çalışmıyoruz, bünyemiz kaldırmıyor’ dedik. Üretim dursaydı bu halde olmazdık. Ama gel gör ki fabrikada geçtim bir günü saniyeyi hesaplıyorlar saniyeyi” diye belirtti. Bir dokuma işçisi ise patronların işçileri 16 saatten de fazla çalışmaya zorladığını ancak işçilerin bunu kabul etmeyerek işi bıraktığını ifade etti. Çoğu fabrikaya yemek ulaşmadığını ifade eden dokuma işçisi, “Yemek ulaşsaydı herhalde hiç fabrikadan çıkarmayacaklardı işçileri” dedi.

MUTLU MAKARNA'DA İŞÇİLER 18 SAAT ÇALIŞTIRILDI

Mutlu Makarna fabrikasında ise işçiler 18 saat çalıştırıldı. Sabah vardiyasına gelmesi beklenen işçilerin servisleri gecikince işçiler 2 saat daha çalıştırılmış oldu. Bir Mutlu Makarna işçisi “Kar yağışının faturası dahi bize kesildi. Bu kadar insafsızlık olmaz. Kar yağışı olacağı belliydi. Yerel yönetimler önlem almadıysa, yolları açamadıysa bunun sorumlusu biz mi oluyoruz da acısını biz çekiyoruz?” diye sordu.

Haliloğlu Çuval’da çalışan bir işçi ise okulların kar yağmadan bir gün önceden tatil edildiğini hatırlatarak, “Daha kar yağmadan okullar tatil ediliyorsa demek ki yoğun bir yağış geleceği belli. O zaman yerel yönetimler neden hiçbir hazırlık yapmamışlar? Çıkıp kar yağışına hazırız pozları vermekle olmuyor bu işler. Üstelik fabrikalarda neden üretime ara verilmedi? Ara verilmeyi geçtik, en az 16 saat çalıştırıldı işçiler. Yani patronların bir kaybı olmadı, işçinin değeri bir kez daha görülmüş oldu” dedi. İşçilerin yollarda perişan olduğunu belirten Haliloğlu işçisi, “Servislere bakıyorsun, hiçbirinin zinciri yok. Belediyeye bakıyorsun, çalışmıyor. Fabrikalara bakıyorsun üretime ara vermiyor. Hem uzun saatler çalıştırarak hem de yollarda perişan ettiler işçileri” dedi.


PAYLAŞ