Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu, ekonomistler ne dedi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizini yüzde 14'te sabit tuttu. Para Politikası Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, "Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir" denildi.

Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla TCMB'nin tüm politika araçlarında Türk lirasını öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.

"TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır."

TCMB'nin faiz kararına yönelik ilk tepkiler, yüksek enflasyon beklentisinin kararı gölgeleyeceği yönünde.

 

'ANLAMI YOK'

Borsa İstanbul'un eski Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan ise Merkez Bankası'nın faizi sabit tutma kararının etkisini şu şekilde yorumladı:

''Birincisi, anlık piyasa tepkisi. Piyasada fiyatı oluşturan talebin ve arzın marjinal kısmıdır. Piyasada bazı katılımcılar, düşük bir olasılıkla da olsa bir faiz indirimini fiyatlamışsa, faizin sabit tutulmasının olumlu sürpriz etkisi olur. Kur üzerinde anlık ve hafif de olsa aşağı yönlü hareket gözlemlenebilir.''

''İkinci boyut daha orta ve uzun vadeli etkisi. Anketleri yanıtlarken politik davranılsa da önümüzdeki dönemde enflasyonun yüzde 50'nin üzerine çıkacağını biliyoruz. Dolayısıyla reel politika faizi muazzam ölçüde eksi tarafta. Yani faizin sabit tutulmasının pek bir anlamı olmayacak. ''

''Son olarak; olağan koşullarda Merkez Bankası politika faizinin finansal piyasalarda gösterge niteliği taşıması ve diğer faizleri etkilemesi esastır. TCMB politika faizi ise bu niteliğini yitirdi. Kredi faizleri ve Hazine borçlanma maliyeti ile ilişkisi koptu, etkisi azaldı.


PAYLAŞ