İzmir'de 'Aile hekimleri, Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne tepki

Aile hekimleri ve sağlık emekçileri, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren "Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne" karşı mücadelelerini sürdürüyor. 

Evrensel'de yer alan habere göre, İzmir Sağlık Platformu, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıran uygulamanın ilk örneklerinin görülmeye başlandığı belirtildi.

İzmir Tabip Odasında yapılan açıklamada konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfü Çamlı, "1 Temmuz'da yürürlüğe giren yönetmeliğe baktığımızda eskisinden de geriye giden, çalışanları adeta yok sayan bir yönetmelik gördük. Yönetmeliğin temeli, tamamen susturma, cezalandırma. Kaotik durumu daha da derinleştiren hükümler dikkatimizi çekti" dedi.

Çamlı, itirazlarını, tepkilerini yok sayan iktidara karşı aslında uyarılarının ne kadar haklı olduğunu gösteren uygulamalara şahit olduklarını belirtti.

Yönetmeliğe karşı başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’de eylem süreci başladığını aktaran Çamlı, "Hâlâ yenilemeyen sözleşmeler var. Bir kez daha söylüyoruz, ceza yönetmeliğinizi, infaz komisyonlarınızı kabul etmiyoruz. Bu yönetmelik geri çekilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Açıklamayı okuyan İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Nuri Seha Yüksel, "Valilikler aradan çıkarılıp sözleşme yetkisi, denetleme yetkisi, sağlık müdürlüğüne devredildi. Bu sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak komisyonla, sınırları ve gerekçesi belirsiz sözleşme iptalleri yetkisi verildi. Tam bir keyfiyet içinde kapalı kapılar ardında değerlendirmelerle, 'Sözleşmeyi yenilesek mi yenilemesek mi' denilerek aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının iş güvencesini ortadan kaldıran bu uygulamanın ilk örneklerini görmeye başladık" dedi.

İstanbul, Tekirdağ ve Hakkari’de birçok aile hekimi ve aile sağlığı merkezi çalışanının sözleşmesinin yenilenmediğini ifade eden Yüksel, "Bu hukuksuz ve keyfi kararlar üzerine TTB, sendika, dernekler ve federasyonların büyük tepkisi sonunda yanlıştan dönüldü ve arkadaşlarımızın sözleşmeleri yenilendi. Ancak bu yönetmelik ortada durduğu sürece her sözleşme dönemi başka bir ilde aynı sorun, aynı hukuksuzluk, aynı keyfiyet devam edecek. Bunu kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Yüksel, son olarak şunları kaydetti:

"Sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışanların mali, özlük ve sosyal haklarında düzenlemeler yapılmalı; her gün katlanarak artan sağlıkta şiddet olaylarının önlenebilmesi için etkili sağlıkta şiddet yasası bir an evvel çıkarılmalıdır."

Açıklama sonrası söz alan İzmir Aile Hekimleri Derneği Başkanı Muhteber Çolak, "İktidar kendi politikaları sonucu 'Her işi aile hekimi yapsın' diye ek iş yüklüyor. Asıl isimiz olanı yapmakta zorlanıyoruz. Biz bunları kabul etmiyoruz. Demokratik hakkımızı kullanıyoruz, mücadelemize devam edeceğiz" dedi.

Birlik ve Dayanışma Sendikasından Derya Mengücük ise "Bu yönetmeliğin, barındırdığı maddeleri gereğince tehlikeli olduğunu defalarca söyledik. Sözleşme yenilenme zamanı gelmiş olan aile hekimi ve çalışanların sayısı nispeten daha azdı esas sayıyı bu yılsonu göreceğiz. Fragmanını izledik, itiraz ettik, filminin de oynanmasına asla izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

'SÖZLEŞME HAKSIZ, HUKUKSUZ'

SES İzmir Şube Yöneticisi Havva Akcan da "ASM’lerdeki sözleşme kabul edilebilir değil. Haksız, hukuksuzdur. Bu sözleşme koruyucu sağlık hizmetinin engellenmesi demektir. Bizler, bu yönetmelik kaldırılıncaya kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Genel Sağlık-İş İzmir Şubesi Sekreteri Ali Kemal Akgül de “İktidarın iş bilmez yöneticileri tarafından bir kaosun içine sürükleniyoruz. Yöneticiler pandemi ile değil sağlık çalışanları ile mücadele ediyorlar” dedi.

AHESEN adına konuşan Ahmet Kandemir da “Ceza yönetmeliğiyle birlikte var olan sorunlarımız arttı. Hukuki olarak birçok eksiği olan bu sözleşmeyi halkımıza da anlatmak istiyoruz. Aile sağlığı merkezlerine siz de sahip çıkmalısınız. Bu sadece bizim değil, hepimizin derdi" diye belirtti. 


PAYLAŞ