BBC İstanbul Bürosu'nda çalışan basın emekçileri grevi sürüyor

BBC İstanbul Bürosu'nda enflasyon oranının altındaki zammı kabul etmeyen basın emekçileri grevlerini sekizinci gününde de devam ettiriyor.

BBC İstanbul Bürosunda yerel sözleşmeyle çalışan gazeteciler, işverenle yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin uzlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine greve çıktı.

EVRENSEL'DEN ZİYARET

BBC grevinin 6.gününde Evrensel Gazetesi çalışanları destek ziyareti gerçekleştirdi. Evrensel Gazetesi adına konuşma yapan Vural Nasuhbeyoğlu Türkiye'de ciddi bir ekonomik kriz yaşandığını ve her kesimin bu krizden etkilendiğini belirterek, "Türkiye Gazeteciler Sendikası üyesi BBC çalışanı arkadaşlarımız da geçinebilmek için adil bir ücret talep ediyorlar ancak BBC patronu yüzde 20'lik bir zamda ısrar ediyor. TÜİK'in açıkladığı enflasyon oranı bile yüzde 36 bağımsız enflasyon hesapları ise yüzde 80'in üzerinde. Bu koşullarda BBC patronunun yaptığı dayatma meslektaşlarımızın geçinebilmeleri, iyi bir yaşam sürebilmeleri için yeterli değildir" dedi.

"BBC ÇALIŞANLARININ YANINDAYIZ"

Evrensel Gazetesi çalışanları olarak BBC grevine destek vermeye geldiklerini de söyleyen Nasuhbeyoğlu, "Bu mücadele zaferle sonuçlanana kadar çalışanların yanında olacağız. Gazeteciler aslında başka kesimlerin hak mücadelesini haber yaparlar ama bugün BBC çalışanı meslektaşlarımız bu habere konu olmuş durumdalar. Başkalarının haklarını aradığımız gibi burada kendi haklarımıza da sahip çıkıyoruz. Evrensel Gazetesi olarak burada çalışan meslektaşlarımızın yanındayız" diye konuştu.

"SÖZLEŞMEYİ İSTEDİĞİMİZ NOKTADA BİTİRECEĞİMİZE İNANIYORUZ"

Bu ziyaretlerin BBC grevine güç verdiğini belirten Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş, "2009 yılından sonra medya sektöründeki ilk grev BBC grevi, bu grev aynı zamanda BBC'deki arkadaşlarımızın hak mücadelesi, diğer yanıyla ise medya sektöründe örgütlenme, sendikalaşma birlikte davranma birlikte hareket etmek için yol gösterici. BBC grevi başarıya ulaşacak ve bir yol açacaktır. Bu sözleşmeyi de istediğimiz noktada bitireceğimize inanıyorum" dedi.

 


BBC

PAYLAŞ