Yeni Şafak yazarı: Yaşamak şahane bir şey

Yeni Şafak yazarı ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) kurucu üyesi Ayşe Böhürler, sanatçı Sezen Aksu’nun eski bir şarkısındaki sözler nedeniyle tepki görmesini eleştirdi.

Böhürler, bugünkü köşe yazısında Aksu’nun şarkısı üzerinden çıkan tartışmayı değerlendirdi. “Bu şarkı müthiş bir hayat sevgisi ve yaratana bir teslimiyet içermiyor mu sizce…” diye soran Böhürler, özetle şunları yazdı:

Bu tartışmayla ne oldu? Bu eylem ne işe yaradı sorusuna cevaplar muhtelif… Verilen cevapları alt alta yazayım. Doğrusunu Allah bilir. “Olsa olsa siyasi etkileri hesaplanmış bir hareket olabilir…” “28 Şubat’ı başlatan olaylara benzettim, Aczimendiler olayı gibi geldi.” “Kutuplaşmayı artırmaya çalışıyorlar…” “Yeni kurulan bir dernek kendisini duyurmuş oldu. Suç duyurusu yapan avukatı herkes tanıdı.” “Anti dindarların nefretleri bilendi, kendilerini haklı hissettiler. Eminim bak biz demedik mi bunlar böyle…” sözleri dile geldi. “Niye gençler dinden soğuyor” bir gerekçe daha bulmuş olduk…

Geçen hafta yaşanan Enes Kara intiharının ardından tarikatlar ve dini cemaatlere ilişkin tartışmaları körükledi. Din ve dindarların daha çok tartışılmasına vesile oldu. Konuya nereden bakarsak bakalım suni bir gündemdi. İçselleşmesi mümkün değildi. İktidara hiç faydası yok, zararı vardı. Ama muhalefet için pek kullanışlı bir argüman oldu.

Eminim Sezen Aksu’nun şarkıları daha çok dinlenmeye başlandı. Bu gündemden sonra bu şarkının tıklanmasında artış olmuştur. Ben bile tekrar tekrar dinleyip bahsedilen kusuru bulmaya çalıştım. Ama nereden bakarsak bakalım anlamsız, saçma bir gündemle Türkiye meşgul edildi. Umarım devamı gelmez. 28 Şubat’ın psikolojik harp taktiklerinin ruhu geri dönmez.

Sezen Aksu'nun 2017 yılında müzisyen Yaşar Gaga ile çıkardığı "Şahane Bir Şey Yaşamak" adlı şarkı Türkiye'de gündem olmuştu. Şarkıda geçen, "Binmişiz bir alamete. Gidiyoruz kıyamete. Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem'e..." sözleri tartışma yaratmıştı. Sanatçıya destek verenler olduğu gibi, eleştirenler de olmuştu.

 

Yeni Şafak, Independent Türkçe


PAYLAŞ