Boğaziçi akademisyenleri: Seçilmiş dekanlarımız göreve iade edilsin

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri, düzenledikleri açıklamalarla seçilmiş dekanlarının bir an önce görevlerine iade edilmesini istedi.

Boğaziçi Üniversitesinin Kayyum Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, seçilmiş üç fakülte dekanının YÖK kararıyla görevden alındığını duyurdu. Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Ercan’a gönderilen e-postayla görevden alındıkları tebliğ edildi. Bu kararla Boğaziçi Üniversitesinde seçilmiş dekan kalmadı. Üç fakültenin öğretim üyeleri yaptıkları açıklamalarla hukuksuzluğa son verilerek seçilmiş dekanların bir an önce görevlerine iade edilmesini istendi.

HUKUKSUZLUK SON BULMALI

Karara tepki gösteren Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenleri fakülte önünde yaptıkları açıklamayla, YÖK kararıyla görevden alındığı açıklanan Dekanları Prof. Dr. Yasemin Bozkurt’un fakülte öğretim elemanlarının büyük çoğunluğunun oylarıyla dekanlığa seçildiği hatırlattı.

Bozkurt’un dekanlık görevini büyük bir başarıyla yerine getirdiğini belirten akademisyenler “Bu müdahaleler üniversitemizin eğitim ve araştırmasında büyük bir tahribata yol açmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi akademisyenleri olarak seçilmiş dekanımızın en kısa sürede göreve iade edilmesini ve hukuksuz uygulamaların sonlandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

"1 OCAK’TAKİ MÜDAHALENİN DEVAMI"

Fen-Edebiyat Fakültesi akademisyenleri de Güney Kampüsteki fakülteleri önünde, oy çokluğuyla seçilmiş Fakülte Dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten’in görevden alınmasının 1 Ocak 2021’den beri üniversitelerine yapılan müdahalenin devamı niteliğinde olduğunu vurguladı. Akademisyenler, kararı kabul etmediklerini söyledi.

"KARAR MEŞRU DEĞİL"

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi akademisyenleri de seçilmiş dekanları Prof. Dr. Metin Ercan’ın 18 Ocak 2022 tarihli bir YÖK toplantı kararına istinaden Rektörlük tarafından görevden alınmış olduğunu öğrendiklerini belirterek, “Usule uygun olarak atanmış bir dekanın, hiçbir meşru gerekçe olmadan görevden alınması hukuka, adalete ve yönetişim ilkelerine aykırıdır. Bu tür tepeden inme müdahaleler Anayasada güvence altına alınmış olmasına rağmen işlevsizleştirilen üniversite özerkliğimize vahim bir darbe daha vurmaktadır” dedi. Akademisyenler, dekanlarının derhal göreve iadesini istedi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri üç fakültenin önünde yapılan açıklamaların ardından Güney Meydan’da haftanın her iş günü saat 12.15’te gerçekleştirdikleri akademisyen nöbetine katıldılar.

ATANMIŞ REKTÖR NACİ İNCİ'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan atanmış rektör Naci İnci, üniversitede 3 dekanın görevden alınmasına ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, dekanların disiplin suçları nedeniyle görevden alındıklarını savundu.

Paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

"Üniversitemizin Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanları hakkında görevleri ile ilgili işledikleri disiplin suçları nedeniyle açılan soruşturmalar sonucu YÖK görevde bulunan üç öğretim üyesinin dekanlık görevinden alınmasına karar vermiştir.

Görevden alınan dekanların yerine görevlendirmeler en kısa sürede yapılacaktır. Boğaziçi Üniversitesi şimdiye kadar olduğu gibi bundan böyle de akademik kalitesini özenle sürdürecek ve karar mekanizmalarının sağlıklı şekilde çalışması için gereğini yerine getirecektir."

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA

Bugün  259. akademisyenler nöbetinden önce  ilgili üç fakültenin önünde birer açıklama yapan akademisyenler, 19:00’da  sosyal medyada kampanya başlattı.

Çok sayıda akademisyen #BoğaziçiHepimizin etiketi ile yaptıkları paylaşımlarda, atanmış yönetimin seçilmiş dekanları görevden almasının üniversitelerinin özerkliğine bir müdahale olduğunu, bunu kabul etmediklerini, ülke gençlerinin parasız nitelikli eğitim alma hakkından vazgeçmeyeceklerini ifade ettiler. 


PAYLAŞ