Uğur Dündar’dan RTÜK Başkanı’na: Haddinizi bilin

TELE1’de yayınlanan Demokrasi Arenası programını sunan Gazeteci Uğur Dündar, RTÜK’ün TELE1’e verdiği cezaları eleştirerek RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e tepki gösterdi. Dündar, kanala verilen cezalar nedeniyle kendisini sorumlu hissettiğini belirterek, “TELE1’e zarar veriyorum ve artık gerçekten bırakmayı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine canlı yayına bağlanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ise “Uğur ağabey siz bize zarar vermiyorsunuz, siz bize ancak onur verebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Uğur Dündar’ın sunduğu Demokrasi Arenası programının bu haftaki konukları CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Kamuoyu Araştırmacısı Murat Gezici ve Ekonomist Selçuk Geçer oldu. Programda, RTÜK’ün TELE1 hakkında inceleme başlatma kararı alması tartışıldı.

TELE1’de yayınlanan Demokrasi Arenası programında gündemde öne çıkan başlıklar ele alındı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in duyurduğu TELE1 için inceleme başlatıldığına yönelik kararı değerlendiren Uğur Dündar, “Ben Uğur Dündar olarak yarım asırlık gazetecilik hayatımda ilkeli, sorumlu gazeteciliği benimsemiş birisi olarak her programda şunu belirtirim. Bu programda özel hayata girilmez, kimseye hakaret edilmez. Benim yayıncılık anlayışım budur. Ortaya söylenmiş bir söz ve hakaret içermeyen bir anlatım. Ama benim anladığım kadarıyla Sayın Ebubekir Şahin başından beri bizim programımızın toplumdaki yansımasının yüksek olması ve kamuoyu oluşturması nedeniyle bize husumet olarak nitelendirebileceğim bir yaklaşım içerisinde” diye konuştu.

 “HADDİNİZİ BİLİN”

Dündar konuşmasına şöyle devam etti:

“Dimdik habercilik yapan, halkın gerçekleri öğrenme hakkının dışında hiçbir gücün önünde eğilip bükülmeyen bir yayıncı var. Haddinizi bilin. Örtülü de olsa beni ve Sedef Kabaş’ı hedef gösteriyorsunuz. Sayın Şahin açıkça, delikanlı gibi mertçe çıkın, ‘Ey Uğur Dündar’ biz senin toplumun sana güvenmesinden, senin ağzından çıkan sözlerden son derece rahatsızız. O nedenle seni ekrandan silmek istiyoruz’ deyin ben de bırakayım bu işi. Yüreğiniz varsa bekliyorum bunu. Sizden korkan sizin gibi olsun.

Aba altından sopa göstermekle, sosyal medyada hedef yapmakla bizi ürkütemezsiniz. Bunu biz de yazıyoruz kenara. Biz de notlar alıyoruz. Merak etmeyin. Gün gelir keser döner sap döner. Bunun hesabı sorulur. Sizin önünüzde yarım asırdır alnı açık habercilik yapan bir yayımcı var. Haddinizi bilin. Sizin adınız RTÜK başkanlık koltuğundan kalktığınızdan çok kısa bir süre sonra nesilden nesile anlatacaklar. Hele bu dönemde eğilmediğimiz, kapı kulunuz olmadığımız için toplum bizi unutmayacak.

RTÜK tarafından TELE1’e verilen cezalar nedeniyle kendisini sorumlu hissettiğini vurgulayan Dündar, “TELE1’e üzülüyorum. Verdikleri cezalar artık tahammül sınırını geçti. TELE1’e zarar veriyorum ve artık gerçekten bırakmayı düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine canlı yayına bağlanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ ise “Uğur ağabey siz bize zarar vermiyorsunuz, siz bize ancak onur verebilirsiniz” şeklinde konuştu.


PAYLAŞ