Gazeteci Sedef Kabaş, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten tutuklandı

Tele1'de katıldığı programda dile getirdiği sözler gerekçe gösterilerek sosyal medyada aleyhine kampanya başlatılan ve hedef gösterilen gazeteci Sedef Kabaş, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettiği’ suçlamasıyla gece saat 02.00'de gözaltına alınmıştı. Hakim karşısına çıkan Kabaş, tutuklandı.

Kabaş, gözaltına alınmasının ardından Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Kabaş, emniyetteki işlemlerinin ardından saat 14.00 sıralarında adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilen Sedef Kabaş, savcılık tarafından "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla tutuklanma talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Kabaş, tutuklandı.Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Sedef Kabaş’ın kullandığı ifadeleri gerekçe göstererek Tele1 hakkında inceleme başlatıldığını duyurmuştu. Gazeteci Sedef Kabaş hakkında da "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

AKP'DEN SUÇ DUYURUSU

AKP Genel Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı Erkan Kandemir, AKP teşkilatları olarak tüm ülke genelinde Sedef Kabaş, Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu için suç duyurusunda bulunacaklarını duyurdu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Kandemir şunları kaydetti:

Bir televizyon kanalında Sayın Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımıza dönük kabul edilemez, ahlaksız ifadeler sebebiyle AK Parti teşkilatları olarak tüm ülke genelinde Sedef Kabaş, Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu için suç duyurusunda bulunacağız. Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

İKTİDAR KANADI HEDEF ALMIŞTI

Gazeteci Sedef Kabaş, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından eleştirilmişti. Kabaş hakkında "Cumhurbaşkanı'na hakaret"ten soruşturma açılmıştı. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin de gazeteci Sedef Kabaş'ın Erdoğan'a yönelik sözlerine ilişkin inceleme başlatıldığını açıklamıştı.

Soruşturma kapsamında polis ekipleri saat 02.00 sıralarında Kabaş'ın Sarıyer'deki evine giderek gözaltına almıştı. Televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle gözaltına alındığı belirtilen Kabaş, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmüş, ardından Kabaş'ın 2 avukatının da Emniyet Müdürlüğü'ne geldikleri öğrenilmişti.

ADALET BAKANI GÜL'DEN "HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI BULACAK" AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de isim vermeden Sedef Kabaş için "Hak ettiği karşılığı bulacak" açıklaması yapmıştı.

Bakan Gül, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Milletimizin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımızı hedef alan edepten nasipsiz, çirkin sözleri lanetliyorum. Haset ve nefretten doğan bu hadsiz ve hukuksuz ifadeler, milletin vicdanında ve adalet önünde hak ettiği karşılığı bulacaktır" sözlerini sarf etmişti.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Kabaş'ın bir televizyon programında yaptığı konuşmalarla ilgili "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma başlatmıştı.

Kabaş'ın suça konu konuşmasını yaptığı kanalın merkezi Sarıyer'de olduğu için dosya İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmişti. Savcılıkça, Kabaş hakkında gözaltı kararı verilmişti.


PAYLAŞ