Polisler hakkında açılan 2 bin 500 soruşturmadan sadece 12 ceza

Fotoğraf: Sedat Elbasan

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül'ün güvenlik güçlerinin görevini kötüye kullanmasına ilişkin, "Son beş yılda görevini kötüye kullandığı, orantısız güç kullandığı, yasalara aykırı müdahalede bulunduğu için hakkında işlem yapılan Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı personeli sayısı kaçtır" sorusunu yönetti.

Bülbül, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi ile kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere silah kullanma dahil geniş yetkilerin verildiği bekçilerin kaç şiddet olayına karıştığı ve kaçının hakkında işlem yapıldığını da sordu.

POLİSE 2 BİN 500 SORUŞTURMADAN 12 CEZA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son beş yılda işkence ve kötü muamele nedeniyle 881 personel hakkında disiplin cezası uygulandığı, orantısız güç ve zor kullanma yetki sınırının aşılması iddialarıyla ilgili soruşturma başlatılan 2 bin 594 personelden 12’si hakkında ceza verildiğini bildirdi

Soylu yazılı olaraka verdiği yanıtında, şu ifadeleri kullandı:

"İşkence ve kötü muamele nedeniyle 881 personel hakkında disiplin cezası uygulanmış, 731 personel hakkında ise yapılan soruşturmalar devam etmektedir. Orantısız güç kullanımı zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması suçu iddialarıyla ilgili olarak 2 bin 594 personel hakkında soruşturma açılmış, 12 personel hakkında çeşitli cezalar verilmiş, 36 personel hakkında yapılan soruşturmalar devam etmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görevli Çarşı ve Mahalle Bekçileri hakkında son bir yılda şiddet olayları kapsamında 283 personel hakkında işlem yapılmıştır. Jandarma personeline yönelik son beş yılda işkence ve kötü muamele nedeni ile 108 başvuru yapılmış, başvurularına yönelik yapılan adli/idari soruşturma sonucunda 84 başvuru asılsız olarak sonuçlanmış, 2 başvuru sorucu kolluk kuvveti ceza almış, 22 başvurunun adli/idari soruşturması devam etmektedir."

Evrensel


PAYLAŞ