Gazeteci Uğur Mumcu katledilişinin 29. yılında evinin önünde anıldı

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, bombalı suikast ile öldürülmesinin 29. yıl dönümünde saldırının gerçekleştiği evinin önünde anıldı.

 

Gazeteci, Yazar Uğur Mumcu, evinin önünde arabasına binerken uğradığı bombalı saldırının 29. yılında da unutulmadı. Gazetecilerin, siyasi parti temsilcilerinin ve yurttaşlarının katıldığı anmada, her yıl olduğu gibi saldırının olduğu yere karanfiller bırakıldı, mumlar dikildi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer biz olayların ayrıntılarını öğrenebilirsek, kamuoyuna bütün bunları ayrıntılı şekilde aksettirebilirsek görevimizi yapmış oluruz” dedi.

Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, bombalı suikast ile öldürülmesinin 29. yıl dönümünde saldırının gerçekleştiği evinin önünde anıldı. Ankara'da saldırının gerçekleştiği Uğur Mumcu Sokağı'nda toplanan yüzlerce kişi, Mumcu'nun gericiliğe karşı mücadelesini devam ettirme sözü vererek suikastin arkasındaki sorumluların açığa çıkarılmasını istedi. Her yıl olduğu gibi Mumcu’nun katledildiği yere karanfiller bırakıldı, mumlar yakıldı. Anmaya, Mumcu ailesi, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu ve siyasi parti temsilcileri katıldı. Anmada Redd grubu ezgileriyle sahne aldı.

KILIÇDAROĞLU: KİMSE UĞUR MUMCU’YU UNUTMASIN

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mumcu ailesiyle birlikte alana gelerek Uğur Mumcu'nun katledildiği yerdeki anıta karanfiller bıraktı. Anmada gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Acısı hala yüreğimizde dinmedi, dinmeyecek. Onun önderliğinde, yol göstericiliğinde bütün medya dünyasının ortak çaba harcaması benim en büyük arzumdur. Eğer biz olayların ayrıntılarını öğrenebilirsek, kamuoyuna bütün bunları ayrıntılı şekilde aksettirebilirsek görevimizi yapmış oluruz. Gazeteciliğin zor olduğunu biliyorum. Hele bugünkü koşullarda gerçekleri yazmak son derece zor ama hiç kimse Uğur Mumcu’yu unutmasın. Gerçekleri araştırma uğruna hayatını feda edebilecek bir yiğitti o; o yiğidi her yerde, her zaman, her ortamda anacağız” diye konuştu.


PAYLAŞ