Çiğdem Toker: Kesintiler, kıtlık ve enflasyon

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, organize sanayi bölgelerinde bugün başlayacak olan 3 günlük elektrik kesintisinin üretimi doğrudan etkileyeceğini, gıdada ciddi bir kriz yaratacağını ifade etti.

Toker, bugünkü köşe yazısının “Kesintiler, kıtlık ve enflasyon” başlıklı kısmında Türkiye’nin enerji konusunda ciddi bir belirsizlik ve kriz içinde olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

İran'ın teknik arıza gerekçesiyle gaz veremeyeceğini bildirmesi bir dizi sorunu tetikledi. Gaz akışı yeniden başladı denilse de organize sanayi bölgelerine (OSB) giden kesinti yazıları, sorunun sürdüğünü gösteriyor. OSB'lerde üç gün uygulanacak elektrik kesintileri, her alandaki üretimi doğrudan etkileme potansiyeline sahip. Tarımdaki girdi maliyetlerinde artışın gıdada ciddi arz sorunlarına yol açacağı söyleniyordu. Buna elektrik kesintilerinden kaynaklanan üretim kayıpları eklenirse tablo iyice iç karartıcı hale geliyor.

Kesintideki gerçek nedenin açıklanması gerektiğini ifade eden Toker, şunları ifade etti:

Doğalgaz, hem sanayi üretimi, hem ısınma, hem aydınlatmada hayati öneme sahip. Gaz akışında sorun yaşanması, vatandaşın üşümesi, fiyatların artması, karanlıkta kalma gibi bir dizi soruna aynı anda yol açıyor. Dolayısıyla doğalgaz kesintisinin gerçek nedenini bilmek vatandaşın hakkı. İran gazında sıkıntı aşıldıysa OSB'lerde neden elektrik kesintisi yapılıyor?

 

Sözcü, Independent Türkçe


PAYLAŞ