Trendyol çalışanlarından eylem: Yüzde 600 büyüme açıkladın, işçine yüzde 11 zam nedir?

E-ticaret platformu Trendyol'da çalışan yüzlerce moto kuryenin düşük zamma karşı başlattığı eylemi devam ediyor. Trendyol Express çalışanları, bugün Maltepe ve Yenikapı meydanlarında toplandı. Taleplerini sıralayan işçiler, yüzde 50 zam ve hakkını arayan hiçbir kuryenin iş hakkının elinden alınmamasını istedi.

Trendyol Express çalışanları, bugün Maltepe ve Yenikapı meydanlarında toplandı. Taleplerini sıralayan işçiler, yüzde 50 zam ve hakkını arayan hiçbir kuryenin iş hakkının elinden alınmamasını istedi.

İşçiler, tamamlama ücretine yüzde 50 zam, ikinci slotun kaldırılması (çalışma/dağıtım zamanı), hak aramaya katılan işçilerin iş haklarının feshedilmemesi ve çalışanların üzerindeki mobbingin kaldırılmasını talep etti.

Maltepe'deki eylemde işçiler adına yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Trendyol, geçen yıl yüzde 600 büyüme oranı açıkladın. 16, 5 milyar dolar ciro açıkladın, sen Türkiye pazarının yüzde 30'unu kontrol ediyorsun. Peki, kimin sayesinde yapıyorsun? sen hangi vicdanla, yüzle, akılla, ahlakla işçine yüzde 11 gibi bir zammı öneriyorsun. Yüzde 11 nedir? İsyanımız, itirazımız, tepkimiz buna dairdir. Kimse Türkiye'de emekçiyi kulu köpeği yapamaz. Bu kavgayı Türkiye'nin dört bir yanında neredeyse yüzde yüz katılımla gösterdi. Yarın bu işi çözmeyi hedefliyoruz." 

Öte yandan eylemler İstanbul'un yanı sıra İzmir, Samsun, Tekirdağ, Çorlu, Eskişehir, Bodrum, Diyarbakır şubeleri için çalışan işçiler de eyleme destek verdi. 


 


PAYLAŞ