Hakları için direnen Trendyol işçileri kazandı

Kötü çalışma koşulları ve düşük ücretlere karşı eylem yapan Trendyol emekçilerinin direnişi zaferle sonuçlandı.

Gazeteci Zeynep Kuray'ın paylaşımına göre, Emekçilerin ücretine 12bin500 TL artı KDV artışı yapıldı. Emekçiler kazandıkları zaferi Trendyol Genel Merkez önünde,  "Direne direne kazandık" sloganıyla kutladı.

İşçiler sosyal medyadan "%11’lik zammı bize dayatanlara mücadelemizle karşı koyduk, %38.8 zam aldık. Tüm Trendyol çalışanı kardeşlerimize hayırlı, tüm işçi ve emekçilere örnek olsun!" mesajı paylaştı. 

Trendyol tarafından yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

"Mevcut iş modelimiz doğrultusunda, taşıyıcı iş ortaklarımıza taşıdıkları paket başına ödeme yapılmakta; “iş ortağı destek paketleriyle” de aylık hakedişlerinin belli bir seviyenin üzerinde kalması sağlanmaktadır.

2022 yılı içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hak edişinin aylık en az 12.500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır.

Mevcut iddialarda ise, sadece “iş ortağı destek paketleri” ‘nde geçerli olan hizmet bedeli artış oranı ön plana çıkarılmıştır. Tek başına bu oran üzerinden değerlendirme yapmak eksik ve yanıltıcı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.”


PAYLAŞ