Hepsijet işçilerine 1 TL'lik zam teklif edildi

Trendyol Express çalışanlarının kazanımının ardından HepsiJet çalışanları da hakları için eyleme çıktı.  “Haklarımızı istiyoruz” diyen HepsiJet çalışanları, kendilerinin Trendyol’da olduğu gibi bir alt limit sınırlarının dahi olmadığını, paket başına 3,75 lira olan ücretlerine 2022 yılında 1 lira zam yapıldığını söyledi.


HepsiJet çalışanlarının açıklaması şu şekilde:

Biz HepsiJet çalışanlarıyız. Hergün evlerinize kargo taşıyoruz. Ama o paketleri nasıl taşıyoruz biliyor musunuz? Koşarak. Çünkü bizim paket ücretimiz 3,75 lira. Bize 2022 için sundukları zam teklifleri de 4.75 lira. Yani 1 lira zam veriyorlar.

Paket başı ücret ile çalışıyoruz. Sabit ücretimiz yok. Paket taşırsak para var, paket taşımazsak para yok. Ve iş yükümüz ağır, kazancımız az. Bir günde 200 km yolmyapan arkadaşlarımız var. Araç masraflarıi benzin, bakım, muhasebe tüm masraflar bizim cebimizden gidiyor. Benzine, ekmeğe, peynire gelen zamlar ortada. Ev geçindiriyoruz, araç kredisi ödüyoruz. Aldığımız ücret, asgari ücretin bile altında kalıyor.

Haklarımızı aramaya kalktığımızda ise Facebook’ta bir gönderiyi beğendik diye sorguya çekiliyoruz. Bu nasıl adalet. Sesimizi herkesin duymasını, istediklerimi tüm yöneticilerin duymasını istiyoruz.

HepsiJet emekçileri olarak, her gün evlerinize paketlerinizi taşıyan ve alın teri dökenler oalrak haklarımızı istiyoruz.

Garanti 12 bin 500 lira + KDV bizim hakkımız

50 km üzerinde, km başına yakıt desteği istiyoruz.

Hakkını arayan işçilere uygulanan baskı, tehdide son verilsin. Sözleşmesi feshedilen tüm arkadaşlarımızın sözleşmeleri yenilensin

SÜRAT KARGO İŞÇİLERİ DE EYLEM YAPTI 

Diğer yandan Trendyol işçilerinin eylemleri başka firmalarda çalışam kargo emekçilerine de ilham oldu.  İstanbul'da Sürat Kargo işçileri de düşük zam teklifine karşı kontak kapattı. İş durduran kargo işçileri, Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde araçlarıyla konvoy oluşturdu.


PAYLAŞ