Abdulgaffar Dayan'ın ölümüne sebep olan araç, belediyenin güvenlik aracı çıktı

Şırnak'ta 23 yaşındaki Abdulgaffar Dayan'a çarpıp ölümüne neden olan Ford Ranger marka aracın kayyum yönetimindeki Cizre Belediyesine ait olduğu ve güvenlik hizmetlerine tahsis edildiği ortaya çıktı.

Ford Ranger marka aracın çarpması sonucu ağır yaralanan 23 yaşındaki Abdulgaffar Dayan dün yoğun bakımda yaşamını yitirmişti.

CENAZESİ DÜN DEFNEDİLDİ

Belediyeye ait pikap tipi aracın çarpması sonucu ağır yaralanan Dayan, kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesinde geçirdiği ameliyat sonrası dün yoğun bakımda yaşamını yitirdi.

Dayan'ın ölüm haberini alan arkadaşları ve akrabaları hastane önüne akın etti. Dayan'ın cenazesi, Cizre Asri Mezarlığında defnedildi.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA

Dayan'ın ölümüne dair Cizre Belediyesinden günler sonra açıklama geldi. Açıklamada Dayan'a çarpan aracın belediye adına kayıtlı olduğu, özel kalem ve güvenlik hizmetlerine tahsis edildiği bildirildi. Aracın zırhlı araç olmadığı savunulan açıklamada, aracı kullanan personel hakkında adli ve idari tahkikat başlatıldığı bildirildi.

Belediyenin açıklaması şöyle:

"24.01.2022. tarihinde sabah saat 8:35 sularında Yafes caddesinden Silopi caddesi istikametine Yafes köprüsü girişinde yoğun şekilde yağan yağmurun etkisiyle kayganlaşmış olan yolda yaralamalı trafik kazası meydana gelmiştir.

Kazaya karışan araç Cizre Belediyesi adına kayıtlıdır. Belediyenin özel kalem ve güvenlik hizmetlerine tahsis edilmiş olan Ford Ranger marka bahse konu araç, bazı basın-yayın organlarında ifade edildiği gibi zırhlı değildir. Pikap tarzı bir hizmet aracıdır.

Yaralamalı trafik kazası ve aracı kullanan kamu personeli hakkında adli ve idari tahkikat başlatıldığı bilgisi edinilmiştir."

DEVA'DAN TEPKİ

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Cizre'de dershaneye giderken zırhlı koruma aracının çarpmasıyla hayatını kaybeden 24 yaşındaki Abdulgaffar Dayan'la ilgili Twitter'dan açıklama yaptı. Bababacan, "Şehirlerin zırhla değil, hukukla korunduğu; gençlerin umutla yaşadığı bir ülke için çalışıyoruz." dedi. 

Şırnak’ın Cizre ilçesinde önceki gün evinden çıkarak dershaneye giderken zırhlı koruma aracının çarptığı 24 yaşındaki Abdulgaffar Dayan tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. 

Babacan'ın sosyal medya paylaşımı şöyle: 

"Kahredici bir genç ölümü daha. Cizre’de zırhlı aracın çarpması nedeniyle hayatını kaybeden Abdulgaffar Dayan’a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Şehirlerin zırhla değil, hukukla korunduğu; gençlerin umutla yaşadığı bir ülke için çalışıyoruz."

MA


PAYLAŞ