İmamoğlu'ndan MOBESE tepkisi

Kar yağışı sırasında İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi’yle bir balıkçıda yemek yemesi tartışma konusu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, aracının paylaşılan görüntüsünün MOBESE kaydı olduğunu ifade etti. "Bu hayati bir meseledir" diyen İmamoğlu, konuya ilişkin şikâyet dilekçesi verdiğini belirterek, "İstanbul Başsavcılığı’nı göreve davet ediyorum" dedi. 

"Bu bilgilerin sızdırılması meselesi sorumluların bu devlete olan namus borcudur; bulunacak kardeşim" diyen İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun MOBESE konusuyla ilgili bir gazetecinin sorusuna, "Dedikoduyu bırakın" yanıtına sert bir dille tepki gösterdi. Soylu'nun İBB içinde terör iltisaklı kişiler olduğu yönündeki iddialarını da hatırlatan İmamoğlu, "Bu nasıl bir tavır. Bu hayati bir meseledir. Bu benim memleketimin şahsımın ailemiz herkesin güvenliği meselesidir. Gırgır zamanı değil. Her dediğin lafın altı boş çıkıyor. İşin gücün başka" diye konuştu.

İmamoğlu, Fox TV'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programında, kent genelinde yaşanan yoğun kar yağışına ilişkin konuştu. İmamoğlu kar yağışının en yoğun olduğu gün yaşananları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla iki bakanın İstanbul'a gelmesini; İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi ile balıkçıda yediği yemeği; MOBESE görüntülerinin ortaya çıkmasını değerlendirdi. 

Restoranda fotoğrafını kimin çektiğini ve bu kişinin siyasetle ilintisini bildiğini belirten İmamoğlu, "O konuya girmiyorum" dedi. "O adam var ya bir fotoğraf çekti masanın altında hiçbir kıymeti yok benim için. Ama bu benim devletimin kamerası" diyen İmamoğlu, "Magazin ortamında siyaseten boşa düşürmek için birileri bunu kullansın diye birileri bunu alelacele bunu yetiştirmiş. Peki sayın Bakanlar, sen MOBESE için mi İstanbul'a geldin? Bu süreci yönetmek için mi geldin?" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Erdoğan'ın "Biz kimseyi engellemiyoruz" dediği sözleri hatırlatan İsmail Küçükkaya, "Siz engelleniyor musunuz yoksa mazeret mi üretiyorsunuz?" diye sordu. "Biz mazeret üretmiyoruz engellemeleri sorunları ifade ediyoruz ama gümdü gümdür de iş yapıyoruz. Mazeret üretmiyoruz ama engelleniyoruz" diyen İmamoğlu, "Engellenmedi deniyor ya birkaç madde sırlayayım; 300 otobüs alınması niye engellenir? Biz gittik kendi koşullarımızla 160 otobüs aldık. Zamanında ihmal etmişsiniz ama otobüs filosunu, zorlanıyor" sözlerini kaydetti. İmamoğlu, Erdoğan'ın Türkiye'nin İran'a borcu olduğuna ilişkin iddialara verdiği yanıtına "Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi değiliz" diyerek başlamasına da tepki gösterdi. İmamoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanı siz de İstanbul Büyükşehir Belediyesisiniz. Allah aşkına İran'la doğalgaz münasebetinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilişkisi ne?" diye sordu.

NELER OLMUŞTU?

İmamoğlu’nun kar yağışının başladığı 24 Ocak'ta, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott ile bir restoranda yemek yemesi tartışma konusu olmuştu. İktidar kanadından İmamoğlu’na yönelik çok sayıda eleştiri gelmişti. İmamoğlu’nun restorana gidişiyle ilgili MOBESE görüntüleri paylaşılması ise farklı bir tartışmayı alevlendirmişti. İmamoğlu, “Bu, sürecin parçası yapılarak servis ediliyor, birileri bunu kullanıyor. Bu çok önemli bir meseledir. Bunun talimatını kim verdiyse, kim müsaade ettiyse, önemini bir insan şu an gözlerimin içine bakarak anlayabilir. Mevcut konunun önüne geçmesin diye bu kadar konuşuyorum. Ama hukuki olarak takipçisi olacağımı, mücadelemin devam edeceğini söyleyeyim” ifadelerini kullanmıştı.


PAYLAŞ