Yemek Sepeti işçisi Yakup Yıldız: Geçinmek için yirmi saat çalışan arkadaşlar var

TÜKENMEZ HABER- Trendyol Express işçilerinin kazanımlarının ardından HepsiJet, Banabi Scotty, Yurtiçi Kargo çalışanları da yapılan zamlara itiraz ederek eylem başlattı.

Yemeksepeti ve Banabi'de çalışan motokurye ve  depo işçilerinin eylemleri de üçüncü gününe ulaştı. İstanbul'da başlayan eylemler İzmir ve Ankara'ya da sıçradı. 

'UMUTLUYUZ, TALEPLERİMİZİ ALANA KADAR BURADAYIZ'

Yakup Yıldız, Levent'te bulunan Yemek Sepeti'nin genel merkezi önünde bekleyen işçilerinden biri. 

Tükenmez Haber'e konuşan Yakup Yıldız, üç gündür devam eden eylemlerini şöyle özletledi;

"Eylemlerimiz üçüncü gününe ulaştı. İki gündür hava yağmurlu ve soğuk. Bizler böyle havalarda çalışmaya alışığız. Birçok arkadaşımızın sesi kısıldı. Ancak umutluyuz. Henüz cevap gelmedi. Taleplerimizi alana kadar buradayız. "

'KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDİK'

Çalışma koşullarının ağırlığına da dikkat çeken Yıldız, "Biz insanların hayatını kolaylaştırıyoruz ancak çok zor şartlarda çalışıyoruz" diyerek şöyle devam etti;

"Pandemide insanlar evinde otururken, sokağa çıkma yasakları varken biz çalıştık. Evlere servis yaptık. Kar kış, soğuk havalarda vatandaşlara hizmet verdik. Kimseyi mağdur etmedik, insaların da yanımızda olmasını istiyoruz."

Yemek Sepeti yönetiminin baskılarını eleştiren Yıldız şöyle konuştu;

"Burada eylemler üçüncü gününe girdi. Evli arkadaşlar geçim sıkıntısına giriyorlar. Şirket tarafından baskı yapılarak bu arkadaşların önü kesiliyor. Patronlar oturduğu yerde bizim sırtımızda para kazanıyorlar. Onlar karına kar yaparken biz devamlı zarar içinde battık." 

'GEÇİNMEK İÇİN 20 SAAT ÇALIŞAN ARKADAŞLARIMIZ VAR'

Geçinmek için 20 saat çalışan kuryeler olduğunu belirten Yakup Yıldız, "Biz haklarımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğiz" dedi.

Yüksek gelen faturalar nedeniyle geçinemediğini belirten Yıldız şöyle devam etti;

"En büyük sıkıntı geçim derdi. Ben kiracıyım. Ev sahibi kiraya 600 TL zam yaptı, 1800 TL kira istedi. Benim kredi ödemelerim var. Evliyim. evimi geçindirmek zorundayım. Benim çocuğum yok ama çocuğu olan arkadaşlar var. Onlar nasıl geçinecek? 4250 TL'ye şu anda kimse geçinemiyor zaten. Aldığınız para krediye, ödemelerinize ve borçlarınıza gidiyor. Doğal gaz 800 TL geldi. Ben faturamı nasıl ödeyeyim? Kiramı nasıl ödeyeyim? Kendi ihtiyaçlarımı nasıl karşılayayım? Sonuçta biz de bu toplumda bir insanız. Ben eşimle gidip bir yerde oturamıyorum. Ay sonuna kadar ben akşam eve gidiyorum, direkt yatıyorum, 'sabah olmasın uyanmayayım artık diye' düşünüyorum. Bu düşüncelere kapıldık. Yani motorcu kuryeler olarak hiç kimse artık hayatta memnun değil. Bizim yirmi saate yakın çalışan arkadaşlarımız var geçinmek için, düşünün.

 

Migros ve Yurtiçi Kargo işçilerine de değinen Yıldız sözlerini şöyle tamamladı;

"Geçinemeyen arkadaşlara da aynı şekilde haklarını arasınlar. Çünkü birlikten kuvvet doğar."

EYLEMLER İZMİR VE ANKARA'YA DA SIÇRADI

Yemek Sepeti Genel Merkezi önündeki direniş, İstanbul'un dört bir yanından kuryelerin katılımıyla devam ediyor. İstanbul'un ardından İzmir ve Ankara'da da eylemler başladı. İzmir'de buluşan işçiler direniş selfiesi çekti.

 


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR