İş bırakan Karınca Lojistik işçisi: Eskiden ay ortasını görüyordum, şimdi maaşım ay başında bitiyor

İstanbul Büyükçekmece'de bulunan uluslararası taşımacılık şirketi Karınca Lojistik'te işçiler ücret artışı ve sendikal hakları için bugün iş durdurdu. Bir süredir Liman-İş'te örgütlenme mücadelesi veren işçiler, sendika haklarının tanınması ve toplu is sözleşmesi imzalanması talebiyle iş bıraktı.

'İŞÇİLER TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İSTİYOR'

'İşçilerin toplu iş sözleşmesi istediklerini' söyleyen Liman İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Sinan Ceviz, 'Yaz aylarında yetkiyi almaya hak kazandık. Ancak şirket yönetiminin fazla işçi alarak sendikanın yetki almasını engelledi' diye konuştu.

Ceviz şöyle devam etti;

"İşçiler Liman İş Sendikası'yla yola devam etmek istiyor. Ancak işveren aylardır türlü bahanelelerle sendikayı engelliyor. Güvencesiz çalışmanın yaygın olduğu lojistik sektöründe işçiler, hem daha iyi ücret içim hem da çalışma koşullarının düzeltilmesi için toplu iş sözleşmesi istiyor.

'İŞÇİNİN ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Tükenmez Haber'e konuşan işçi Murat Özer ise 'asgari ücretin yaşamaya yetecek bir rakam olmadığını' söyledi.

"Asgari ücrete yüzde 50 zam yapıldığını söylediler ancak AGİ ve çocuk yardımını çıkarınca geriye zam falan kalmıyor. Ücretler ve zamlar ortada. Eskiden ay ortasını görürdüm, şimdi ay başında param bitiyor. Bütün işçiler yeni aya içerdeki borçlarıyla başlıyor. Bu asgari ücretle bir işçi ailesinin geçinmesi mümkün değil"

'BİR ARAYA GELDİKÇE KAZANACAĞIZ'

'Çalıştıkları deponun kışın soğuk, yazın ise aşırı sıcak olduğunu' söyleyen Murat Özer, 'taleplerimizi binlerce kez yönetime söyledik. Verilen sözler hiç tutulmadı. Yönetim sendikayla masaya oturmalı ve toplu iş sözleşmesi imzalanmalı" diye konuştu.

Yemek Sepeti, Migros ve d.ğer fabrikalarda devame den işçi eylemlerini takip ettiğini söyleyen Özer sözlerini şöyle tamamladı;

'İşçi arkadaşlarımızın yanındayız. Eylemlerini hergün takip ediyorum Biz bir araya gelince kazanacağız"


PAYLAŞ

DİĞER YAZARLAR