NASA'nın Silikon Vadisi'ndeki merkezini hindiler kuşattı: Her yere dışkılıyorlar

Hindilerin nereden geldiği tam olarak bilinmiyor (NASA)

NASA’nın Kaliforniya Silikon Vadisi'ndeki Ames Araştırma Merkezi, hindilerin kuşatması altında.

Mercury News’ün haberine göre bir grup hindi, Ames kampüsünün her yerine dışkılıyor, trafiği engelliyor, pencereleri ve arabaları gagalıyor. 

Araştırma merkezi Moffett Federal Havalimanı içinde yer aldığı için kuşların uçuşları da aksattığı ifade ediliyor.

Uzmanlara göre hindiler ve diğer yabani kuşlar bölgede ilk kez görülmüyor. Ancak 2019’da Kovid-19 pandemisinin patlak vermesiyle sayıları arttı.

NASA sözcüsü Rachel Hoover'a göre 2019'dan önce 5 ila 8 hindi Ames'e geliyordu. Ancak 2019’da sayıları artmaya başladı ve 2020'de kampüsü ziyaret eden hindi sayısı 20 ila 25’e çıktı.

Hoover, dişi hindilerin civardaki bir dereye yumurta bıraktığından şüphelendiklerini söyledi. "Nereden geldiklerini kesin olarak bilmiyoruz" diyen bilim insanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Dişilerin yumurtalarını Steven's Creek yakınlarında bırakıp yavrularını da Ames'e getirdiğinden şüpheleniyoruz.

Uzmanlara göre hindilerin yuvalama mevsimi de hızla yaklaşıyor ve bu grup merkezden kısa süre içinde uzaklaştırılmazsa sayıları daha da artacak.

ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri halkı yabani kuşları beslememesi için uyarıyor. Ancak insanların bu hayvanları beslemeye devam ettiği belirtiliyor.

Yetkililer şu anda kuşlara tuzaklar kuruyor ve onları tuzaklara çekmek için mısır yemlerini kullanıyor.

Yakalanan hayvanlar "hindi kutularına" yerleştiriliyor ve yakındaki bir doğal parka götürüp serbest bırakıyor.

NBC Muhabiri Marianne Favro, Twitter'da yaptığı paylaşımda hindilerin fotoğrafına ve şu açıklamaya yer verdi.

Hadi hindileri konuşalım. Mountain View'daki Nasa Ames'te arabaları gagalıyorlar ve trafiği durduruyorlar, bu yüzden ajans kuşların yerini değiştirmek için tarım bakanlığıyla birlikte çalışıyor. Yaklaşık 18 hindi tuzağa düşürülecek ve Santa Clara County'deki bir ekolojik koruma alanına nakledilecek. Süreç bu hafta başlıyor.

Bakanlık sözcüsü Tanya Espinosa, bu süreçte adeta zamanla yarıştıklarını ifade etti. 

Zira yetkililer hindileri hem yuvalama zamanından hem de yavruların araç gagalama gibi davranışları öğrenmesinden önce yakalamaya çalışıyor.

Bu süreçte bakanlık yetkilileri Kaliforniya Balık ve Yaban Hayatı Departmanı’yla birlikte çalışıyor. Departman yetkilisi Ken Paglia, "Bu benzersiz bir durum" diyor.

Independent Türkçe, Futurism, Mercury News

Derleyen: Çağla Üren

 


PAYLAŞ