21 yıl sonra ortaya çıkan detay: Gemide filminde esrar içilmiş

Erkan Can, Haldun Boysan ve Yıldıray Şahinler gibi isimlerin başrolünde yer aldığı ‘Gemide’ filmin senaristliğini Önder Çakar yaptı. "Nabıcaz be Kamil" repliği ile kült olan film ile ilgili bir gerçek ise 21 yıl sonra ortaya çıktı.

Filmle ilgili 140journos'a konuşan senarist Önder Çakar, o dönem film oyuncularının kendilerine filmde uyuşturucu madde olup olmayacağını sorması üzerine "E tabi, olmayacak herhalde yani" şeklinde cevap verdiğini anlattı.

‘BİRAZCIK KOYSAK MI?’

Filmde masada geçen bir sahnenin repliklerinin fazla, zor bir sahne olduğunu söyleyen senarist, sonrasında Serdar Akar'a "Birazcık koysak mı?" diye sorulduğunu söyledi. Akar'ın "Ne birazı. Çok koy çok" şeklinde cevap verdiğini belirtti. Filmde gerçek uyuşturucu madde kullanıldığını belirten Çakar, "Çok güzel sahne oldu bak. Hala o sahne çok güzeldir." ifadelerini kullandı.

GEMİDE FİLMİ

Türk sinemasında kült yapımlar arasında yerini alan 1998'de çekilen yapımda, dört gemi mürettebatın macerasını anlatıyor. Laleli'de parasını çaldıran boksörün gemi kaptanına durumu anlatması ile parayı istemeye giden kaptanın başından geçenlerin konu edildiği filmde, olaylar iyice karmaşık bir hal alır ve bir kız ile kafası betona çarpılarak öldürülmüş bir adam kalır ellerinde. Gemiden gitmesi gereken kızın boksör tarafından saklanması ile daha da karışan olaylar sonucu kafası dumanlı olan kaptan ayılmaya başladıkça her şeyi yavaş yavaş hatırlamaya başlar. Film, çekildiği dönemde yoğun argo kullanımı sebebiyle muhafazakar çevrelerden yoğun eleştiriler almıştı. Buna rağmen Gemide son dönemde Türk sinemasında kült statüsündeki filmler kategorisinde değerlendiriliyor.


PAYLAŞ