Putin'den hükümete 'ihracatın yasaklanacağı ülkelerin listesini hazırlayın' talimatı

Rusya Devlet Başkanı Putin, hükümetten, bazı ürün ve hammadde ihracatının yasaklanacağı ülkelerin listesini hazırlamasını istedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'ya yönelik yaptırım kararlarının ardından “Rusya’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla dış ekonomik faaliyetler alanında özel ekonomik önlemlerin uygulanması”na ilişkin kararnameyi imzaladı.

Sputnik'in haberine göre Putin, bazı ürünlerin ve hammaddelerin ihracatının yasaklanacağı ülkelerin listelerinin 2 gün içinde belirlenmesi talimatını verdi.

Putin ayrıca, 31 Aralık'a kadar listesi hükümet tarafından belirlenecek olan ürün ve hammaddelerin Rusya’nın dışına gönderilmesine yasak konulmasının sağlanmasını da istedi.

Kararname metninde, şu ifadeler yer aldı:

“Rusya Federasyonu'nun güvenliğinin ve sanayiinin sorunsuz işleyişinin sağlanması amacıyla, 31 Aralık 2022'ye kadar aşağıdaki özel ekonomik önlemlerin uygulanmasının sağlanmasını kararlaştırıyorum: Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ihracatın ve (veya) Rusya Federasyonu topraklarına ürün ve (veya) hammadde ithalatının yasaklanması; Rusya Federasyonu hükümeti tarafından belirlenen listelere uygun olarak Rusya Federasyonu toprakları dışına ürün ve (veya) hammadde ithalatının sınırlandırılması...”

Rusya hükümetine bu kararlardan etkilenecek olan yabancı devletlerin listelerini iki gün içinde belirlemesi talimatı verildi.

Aynı zamanda söz konusu önlemlerin Rus vatandaşlarının kişisel ihtiyaçları için taşıdıkları ürün veya hammaddeler için geçerli olmadığı belirtildi.


PAYLAŞ