Putin'den ABD'nin son yaptırımına tepki

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'yı işgal girişimleri nedeniyle ABD başta olmak üzere kendilerine uygulanan yaptırımlara ilişkin konuştu. Ülkelerine uygulanan ambargoların yasal olmadığını savunan Putin, "Batı kendi halkını kandırıyor. Kendi yanlışlarıyla Rusya'yı suçlamaya çalışıyorlar" diye konuştu.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi 15'inci gününde devam ediyor. Rus güçleri, başkent Kiev de dahil olmak üzere birçok şehri kuşattı. Sivil can kayıplarının artması nedeniyle uluslararası kamuoyu tarafından yapılan ateşkes çağrıları kısmen karşılık bulsa da cephede çatışmalar sürüyor.

Bugün Türkiye'de Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarının görüşmelerinden de 'barış' kararı çıkmadı. İki ülke diplomatları, diplomasi trafiğinin süreceğini duyurdu.

Rusya'nın işgal girişimine en sert geri dönüş ise ABD'den yapılmıştı. ABD Başkanı Joe Biden, geçtiğimiz günlerde açıkladığı yaptırımlarla, Rusya'dan gaz ve petrol alımını yasakladığını duyurmuştu. Biden'a ilk destek ise İngiltere'den gelmiş ve Moskova yönetimine benzer yaptırımlar uygulanmıştı.

PUTİN'DEN BATI'YA YAPTIRIM TEPKİSİ: KENDİ HALKLARINI KANDIRIYORLAR

Yaptırımlar sonrası ürün ve hammadde ihracatını yasaklayan Rusya Devlet Başkanı Putin, sessizliğini bozdu.

Putin, "Batı, kendi yanlışları için Rusya'yı suçlamaya çalışıyor." diyerek ülkelerine uygulanan yaptırımların yasal olmadığını savundu.

Batı'nın kendi halkını kandırdığını söyleyen Putin, "Enerji konusunda yükümlülüklerimize bağlıyız." diye konuştu.

ABD'nin petrol ihracatını yasaklamasına ilişkin de konuşan Putin, "Bu onlara enflasyon olarak yansıyor." dedi.


PAYLAŞ