Depremzedeleri bir kez de TOKİ yıktı

Fotoğraf: Evrensel

Depremin üzerinden 17 ay geçti ama İzmir’de depremzedelerin mağduriyetleri hâlâ giderilmedi. Kimilerine kaba inşaat evler verildi, kimilerine bu evler bile çıkmadı, kimilerinin kira yardımı kesildi.

İzmir depreminin üzerinden 17 ay geçmesine rağmen proje alanlarında oluşan mağduriyetler azalmak yerine artarak devam ediyor.

Evrensel’den Ramis Sağlam’ın yaptığı haberde Proje alanlarında yaşanan mağduriyetleri, Proje Mağdurları Platformundan İncilay Irmak anlattı.

Kira yardımının evleri teslim edilene kadar geçerli olacağının söylendiğini, ancak TOKİ tarafından teslim edilen evlerin oturulacak gibi olmadığını aktaran Irmak, “Anahtarlarını teslim alan hissedarlar şubat ayından itibaren hiçbir şekilde kira yardımı almadı. Evlerimiz neye istinaden teslim edildi? Bizlerden, kaba inşaattan farkı olmayan evlerimizi, kusursuz ve eksiksiz teslim etmiş gibi işlem yapıp, kira yardımını kestiler. Bu yanlışlığın en kısa süre de çözülmesini talep ediyoruz” dedi. 

"SÜRECE DAHİL EDİLMEDİK"

Sürece en başından beri dahil edilmediklerini söyleyen Irmak, “Resmi olarak bildiğimiz kurum Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olduğu için evlerimizi doğal olarak TOKİ’den değil ilgili Bakanlık yetkililerinden almamız gerekiyor. Buna rağmen ilgili kurumların TOKİ ile bizleri karşı karşıya getirerek, yetkilerini TOKİ’ye devretmek gibi bir hakları yok. İşin içine hiç girmemiş gibi çıkamazlar. Durum böyle iken bir de verdikleri kira yardımını geri talep ederek, ödenmezse gerekli cezai işlemlerin uygulanacağıyla ilgili tebligat göndermeleri kabul edilemez” diye ekledi.

"HİSSEDARLARIN HAKLARI NE OLACAK?"

Kura çekimleri sonucunda teslimatları yapılan bloklardaki arsa hissedarlarının hisselerinin gasbedildiğini söyleyen Irmak, “1 No.lu proje alanında 24 hissedar açıkta kaldı, hakları yok sayılıyor. Yaşadığımız sorunlara karşı sunduğumuz çözüm önerileri de dikkate alınmıyor” dedi. 

"ÇEKİLEN KURADA BİZE EV ÇIKMADI"

Havva Şahin “Deprem öncesi Cumhuriyet Sitesi yani 1. Proje Alanı’nda dairem vardı. Depremde ağır hasar gördüğü için hiçbir eşyamızı alamadık. Çekilen kura sonucunda bize ev de çıkmadı. Fakat bizden istenilen dilekçelerde nereden daire istediğimiz sorulmuştu. Biz evimizi aynı yerden istememize rağmen, bizlerin buradan hak sahibi olmadığımız söylendi. Bunlar bizi ikinci kez bir deprem kadar üzdü. Ben istiyorum ki kura sonrasında mağdur olan 24 hak sahibinin aynı yerde aynı bölgede evi olsun. Ne formül uygulanırsa uygulansın bizim mağduriyetimiz devam edecek” diye konuştu.

"HAK SAHİBİ OLARAK GÖRÜLMÜYORUM"

Yaşadıkları sorunlar karşısında muhatap bulamadıklarını söyleyen Yurdanur Karakuzu ise, “3. Proje alanından hak sahibiyim. Henüz kuramız çekilmedi, nereden hangi daire çıkacağını bilmiyorum. Aynı semtte kendime ve eşime ait evimiz var. Evlerimizden biri sağlam diğeri de depremde hasarlı olduğu için daha sonra kendileri tarafından yıkıldığı için hak sahibi olarak görülmüyorum” dedi.

Emire Çetinok, “Ben depremden önce Cumhuriyet Sitesi B Blok’ta 2 ve 4 No.lu dairenin sahibiydim. 30 Ekim’de aynı blok ve aynı kattaki iki dairemi birden kaybettim. Kura çekimi sırasında bir dairem maalesef iradem dışı proje alanına girerken diğeri kura dışı kaldı” diyerek durumunu anlattı.  

"EVİN NERESİNE ELİMİZİ ATSAK DÖKÜLÜYOR"

Aysun Nacar Fırat “3. Proje Alanı’ndan Ali Çolakoğlu Sitesi’nde kuramız çekildikten sonra evimize taşındım. Yerleştim diyemiyorum, yerleşmeye çalışıyorum. Depremden önce evim 120 metrekareydi. Şu anda 77 metrekarelik eve girdim. İki çocuğum olduğu için 2+1 eve kira ödememek için taşındım. Eşyalarımın büyük bir çoğunluğunu dağıtmak zorunda kaldım. Taşındığım dairenin malzeme kalitesi çok kötü, bizi şoka uğrattı. Evin neresine elimizi atsak dökülüyor” dedi. Söylenen maddi yardımı da alamadıklarını ifade eden Fırat, “Alacağımız maddi destek bize moral olacaktı o da olmadı. Şu ana kadar tapusunu almadığımız eve 110 bin lira masraf yaptık” diye ekledi.

"EVDEKİ EKSİKLİKLERİ GÖSTEREN 5 SAYFALIK TUTANAK TUTTURDUM"

110 metrekarelik evin yerine 74 metrekarelik ev verildiğini söyleyen Okan Ekşi, “Teslim aldığım evimin içindeki eksiklikleri gösteren 5 sayfalık bir tutanak tutup yetkililere teslim ettim. Eksiklikler giderilene kadar evimize taşınamayacağız. Evlerimizin ortak alanlarıyla ilgili problemlerimiz var. Elektrik su gibi ihtiyaçlarımızı alacağız ama doğal gazımızı teknik problemlerden dolayı alamayacağız. Bu kış şartlarında ısınamayacağımız eve geçmek zorunda kalacağız. Yetkililerin bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

"EVLERE TAŞINMADIĞIMIZ HALDE KİRA YARDIMLARINI GERİ İSTİYORLAR"

17 OCAK tarihinde anahtarı teslim aldıklarını ancak evdeki eksiklikler nedeniyle taşınmadıklarını söyleyen Suna “Evlere geçmediğimiz için kira bedelleri yatar diye düşündük. 16 Şubat’ta kira bedeli olarak 1150 lira hesaplarımıza yattı. Yaklaşık bir hafta sonra Çevre Şehircilik ve İklimsel Değişiklik İl Müdürlüğü tarafından telefon geldi. Kira yardımımızın yanlışlıkla yattığını, evlerimizi teslim aldığımız için bu kira bedellerinin hakkımız olmadığı söylenerek paranın geri ödenmesi için her birimize ihbarname çekildi. Ödedikleri kira bedellini üç gün içinde geri ödemezsek icra yoluna gidecekleri yazıyordu. 6 proje alanında toplam 50 aile taşınırken 450 aile evlerine taşınmadığı halde yaptıkları kira yardımını geri istiyorlar” dedi.

"HAKKIMIZI SORACAK MERCİ BULAMIYORUZ”

Aynur Yıldırım da “1. Proje Alanı’nın olduğu bölgede 3 kardeşin ayrı ayrı üç dairemiz vardı. Fakat iki kardeşime bu proje alanından ev çıkmadı. İki kardeşim buradaki kooperatifin temelden girenlerindendi. Şu anda bana buradan daire çıkmasına sevinemedim. Çünkü kardeşlerim 4 bin lira kira ile oturmaya devam ediyorlar. Temelinden bu bölgede dairesi olan bir kişinin burada nasıl hak sahibi olamayacağına anlam veremiyorum. Hakkımızı arıyoruz, fakat hakkımızı soracak merci bulamıyoruz” diye konuştu.


PAYLAŞ