Elon Musk: Optimus robotu Tesla'nın bütün sürücüsüz faaliyetinden daha değerli olacak

Elon Musk, Ağustos 2021'de Tesla'nın insansı robotunun maket versiyonuyla sahneye çıkmıştı (Tesla)

Tesla'nın patronu Elon Musk, şirketin insansı robotu Optimus'un nihayetinde sürücüsüz otomobil işinden "daha değerli" olacağını söyledi.

Tam otonom sürüş (FSD), Tesla'nın gelişmiş sürücü destek sistemi setine deniyor. Set, elektrikli araca yerleştirilen kameraları ve yapay zeka teknolojisini kullanarak otomatik şerit değiştirme ve yarı otonom navigasyon gibi bazı sürüş görevlerini yerine getiriyor.

Musk, Tesla'nın 2022'nin ilk çeyreğindeki kazançlarıyla ilgili çarşamba günü yapılan görüşmede, şirketin ilk kez geçen yıl ağustosta tanıttığı insansı robotu Optimus üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Milyarder isim, elektrikli otomobil şirketinin araçları için kullandığı yapay zekanın aynısıyla üretilen robotun yaklaşık 173 cm boyunda, 57 kg ağırlığında olacağını ve "hafif malzemelerden" yapılacağını söylemişti.

Tesla'nın patronu, vücudunun bir yerinde bilgi gösterecek bir ekran taşıyacak bu robotun "mekanik düzeyde", "dostça davranmasının ve insanlar için yaratılan bir dünyada yönünü bulmasının hedeflendiğini" belirtmişti.

Musk, "Esas olan, gelecekte fiziksel işler tercih haline gelecek olması. Yapmak istiyorsanız yapacaksınız ama bunları yapmanız gerekmeyecek" demişti.

Çarşamba günkü kazanç görüşmesindeyse Musk, gelecekte robotun şirket için otomobillerden daha fazla iş faaliyeti yaratacağına dair "kesin inancını" dile getirdi.

Tesla'nın CEO'su, "İnsanların bu programın boyutunu ve önemini fark etmemesine şaşırdım. Algısı açık olanlar ya da dikkatlice dinleyenler, Optimus'un nihayetinde otomobil işinden, FSD'den daha değerli olacağını anlayacaktır" dedi.

Dünyanın en zengin kişisi, ocakta yaptığı açıklamada da bu robotun Tesla'nın 2022'de geliştirdiği en önemli ürün olduğunu ve şirketin otomobil işinden "daha büyük önem" taşıdığını söylemişti.

Optimus'un genel amaçlı bir robot olarak hizmet vermek için üretildiğini ancak ilk sürümlerin uygulama alanının fabrikalarla sınırlı olacağını ifade etmişti.

Musk, "Ekonominin temel seviyesinde emeğin yer aldığı düşünülürse, robotların ekonomik bakımdan derin etkileri olacak" demişti.

İnsansı robotun çalışan bir prototipinin bu yıl içinde görücüye çıkıp çıkmayacağı henüz belli değil

https://www.independent.co.uk/tech

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik


PAYLAŞ