Cübbeli Ahmet, HDP seçmenleri için, 'elleri kurusun, vatandaşlıktan çıkarın’ dedi

Fotoğraf: AA

Kamuoyunda Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, yayınladığı bir videoda HDP'ye ve seçmenlerine yönelik söylemlerde bulundu. Cübbeli, kişisel sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, "PKK militanlarını destekleyen ve bölünme niyetiyle HDP'ye rey verenleri vatandaşlıktan çıkarmazsanız vatanın bütünlüğünü sağlayamazsınız ve bölünmeyi önleyemezsiniz" dedi.

HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş ise Cübbeli'ye, "Bu halkı, milyonlarca insanın iradesini hiçe sayanlardan kurtaracak tek güç HDP'dir. İyi ki HDP var"  diye tepki gösterdi.

Cübbeli konuşmasında HDP için, "Allah partilerini ilhak eylesin. Rey verenlerin bütün ellerini iptal eylesin, kurutsun. Allahım yüzde 10 yüzde 11 reylerini sıfırın altında bilmem kaç dereceye Rabbim inzal eylesin. Allah'ım bütün belaları onların üzerine takdir eylesin, irsal eylesin. Yahudi'ye çalışıyorlar. O Saadet o DEVA da onlara çalışıyor" dedi.

Cübbeli Ahmet, Youtube'de yayınlan videosunu ise şu sözlerle paylaştı:

"PKK militanlarını destekleyen ve bölünme niyetiyle HDP'ye rey verenleri vatandaşlıktan çıkarmazsanız vatanın bütünlüğünü sağlayamazsınız ve bölünmeyi önleyemezsiniz!"

HDP'DEN YANIT

Cübbeli’nin sözlerine HDP Grup Başkanvekili ve Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş yanıt verdi.

Beştaş, "Cevap vermeye değmezsin ama neyse; HDP düşmanlığı, bu ülkede suçunu örtmek isteyenlerin son sığınağıdır. Bu halkı, milyonlarca insanın iradesini hiçe sayanlardan kurtaracak tek güç HDP'dir. İyi ki HDP var" diye tepki gösterdi.

‘BUNLAR IRKÇI KÜRT DÜŞMANLARIDIR’

Independent Türkçe'ye konuşan eski HDP milletvekili ve hukukçu Hasip Kaplan, Cübbeli'nin AKP ve MHP ile aynı çizgide olduğunu belirterek, iktidara yakın medyada Cübbeli gibi isimlerin genellikle muhalif kesimlere saldırmak için kullanıldığını söyledi. Kaplan, "Bu şarlatanların cübbe, sakal ve din ile bir alakası yok. Tamamen ırkçı ve faşist kafalı Kürt düşmanlarıdır. Bunlar demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet isteyen herkese düşmanlar" dedi.

Bir grup şeklinde olan bu isimlerin tek işlerinin HDP ve Kürt legal demokratik siyasetine saldırmak olduğunu belirten Kaplan, "Her fırsatta 7 milyona yakın oy almış seçilmişlere saldırıyorlar. Bunlar AKP ve MHP ile aynı çizgide olan insanlardır. HDP üzerinden Kürt düşmanlığı yapıyor" diye konuştu.

KİM KİMİ KİMİN ÜLKESİNDEN KOVUYOR’

HDP'ye oy veren insanların vatandaşlıktan çıkarılmasına kimsenin gücü yetmediği gibi haddi de olmadığının altını çizen Kaplan, şunları kaydetti:

“Halkımız böylelerini ezer geçer. Kim kimi, kimin toprağından ve ülkesinden kovuyor. Bizler milattan önce 10 bin yıldan beri bu topraklarda yaşarken bunların tozu bile yoktu. Aslında böylelerini ciddiye almamak lazım ama bazen cevap vermekte gerekir. HDP'ye oy verenleri vatandaşlıktan çıkarmak kimsenin haddi olmadığı gibi buna kimsenin gücü de yetmez.”


PAYLAŞ