Kuzey Afrika'dan İspanya kıyılarına geçmeye çalışan 44 göçmen teknenin batması sonucu öldü

Fotoğraf: AA

Batı Sahra kıyılarından yola çıkan ve İspanya'nın güney batısındaki Kanarya Adaları'na gelmeye çalışan göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 44 kişinin öldüğü bildirildi.

İspanyol sivil toplum örgütü Caminando Fronteras tarafından yapılan açıklamada, Atlas okyanusuna kıyısı olan Batı Sahra'nın batısındaki Bojador'dan yola çıkan ve göçmen taşıyan bir teknenin Kanarya Adaları'na gelmeye çalıştığı sırada battığı, içindeki 44 kişinin öldüğü, 12 kişinin ise kurtulduğu bildirildi.

İspanya'da Başbakan ve Savunma Bakanı'nın telefonlarının Pegasus casus yazılımı üzerinden yasadışı dinlendiği açıklandı

Caminando Fronteras'ın sözcüsü Helena Maleno, hayatını kaybeden göçmenlerden 7'sinin cesedinin denizden çıkartıldığını, geri kalanının ise halen denizde olduğunu aktardı.

AYNI YERDE İKİNCİ KAZA

Aynı bölgede 11 Mart'ta da benzer bir olay yaşanmış ve teknenin batması sonucu kadın ve çocukların olduğu 40'tan fazla göçmen yaşamını yitirmişti.

Kuzey Afrika kıyılarından Kanarya Adaları'na doğru göç son yıllarda büyük artış gösterirken, yılbaşından bu yana 7 binden fazla düzensiz göçmen İspanya tarafına gelmiş ve bu dönemde bir yıl öncesine oranla yüzde 60'a yakın artış görüldüğü bildirilmişti.

AA

 


PAYLAŞ