RTÜK'ten Flash TV, TELE 1, Halk TV ve KRT'ye ceza

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Gezi davasında alınan skandal karar sonrası adliye önündeki açıklamaları yayımlayan kanallara ceza verdi. Kararı Twitter hesabından duyuran RTÜK Üst Kurul üyesi İlhan Taşçı, TİP Milletvekili Ahmet Şık ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in açıklamalarını yayımlayan Flash TV, TELE 1, Halk TV ve KRT'ye "iktidarı küçük düşürme ve aşağılama" maddesinden yüzde 3 para cezası verildiğini bildirdi.

Taşçı ayrıca, "RTÜK’ün bugünkü cezaları gösterdi ki; milletvekilerinin söyledikleri birilerince beğenilmediğinde kanallar cezalandırılarak bu isimlerin yayınlara çıkarılmaması hedefleniyor. Amaç kimse gerçekleri duymasın, bilmesin! Medyaya baskı siyasilerin açıklamalarına kadar uzandı" paylaşımı yaptı.

‘KARAR, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE SANSÜR HAMLESİ’

RTÜK Üyesi Okan Konuralp de kararın 'Basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesi' olduğunu belirtti. Konuralp'in paylaşımı şu şekilde:

"RTÜK, Özgür Özel ve Ahmet Şık’ın Gezi Davası’na ilişkin sözlerini canlı yayınlayan KRT, TELE1, Halk TV ve Flash Haber’e para cezası verdi.  Oysa @eczozgurozel ve @sahmetsahmet‘in değerlendirmeleri, ifade özgürlüğü ile yasama sorumsuzluğunun güvencesi altındadır.

Milletvekilleri açısından bu yönüyle ihlal yaratan karar, TV’ler açısından da basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesidir. Uzman raporlarında, mevcut iktidarın ve mahkeme heyetinin itibarının zedelendiği iddiasının da bulunması ayrı bir garabettir."

‘DEMOKRASİ KAZANACAK’

Gezi davasında ceza alanlar için "Özgürlükleri yakındır" ifadelerini kullanan Konuralp ayrıca, şu paylaşımı yaptı:

"RTÜK’ün aldığı kararlara atfen anımsatmak isterim ki O. Kavala, M. Yapıcı, Ç. Mater, A.H. Altınay, M. Özerden, T. Kahraman, C. Atalay ve Y.A. Emekçi’nin itibarlı özgürlükleri yakındır. Çünkü demokrasi kazanacak; şüphemiz olmasın! Son not: Kararlar oy çokluğuyla alınmıştır."

NE OLMUŞTU?

RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Üst Kurul'da görüşülecek dosyalara ilişkin açıklamada bulunmuş ve Saray'ın talimatıyla dosyaya apar topar Özgür Özel'in konuşmalarının da eklendiğini belirtmişti.

Yasa gereği 1 gün önceden dosyaların dağıtıldığını söyleyen Taşcı, toplantıya saatler kala raporların bu sabah RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in talimatıyla geri çekildiğini ve İzleme Dairesi Başkanlığına geri gönderilen raporlara CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in adının eklendiğini ifade etti.

Ceza maddesinin daha üst sınıra çekilerek ağırlaştırıldığını duyuran Taşcı bu durumun yasaya aykırı olduğunu belirtti.

RTÜK üyesi İlhan Taşcı bugün Üst Kurul'da görüşülecek dosyaların yasa gereği 24 saat önceden üyelere dağıtıldığını ifade etti. İzleme raporlarının, TİP İstanbul Milletvekili Sayın Ahmet Şık’ın Gezi davası kararlarıyla ilgili açıklamalarına haber bültenlerinde yer veren televizyon kanallarına ceza verilmesi istemli olduğunu aktaran Taşcı, “Toplantıya saatler kala raporlar bu sabah RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in talimatıyla geri çekildi. İzleme Dairesi Başkanlığına geri gönderilen raporlara CHP Grup Başkanvekili Sayın Özgür Özel’in adı eklendi, ceza maddesi de daha üst sınıra çekilerek ağırlaştırıldı.

Düzenlenen bu raporlara göre, Gezi tutuklamalarını eleştirmek ‘suçu, suç örgütlerini ve suçluyu övme’ sayıldı. Raporlar, Özgür Özel ismi eklenmiş; Şık ve Özel’in siyasi değerlendirmelerini yayınlayan televizyon kanallarına da daha ağır ceza istemiyle güncellenmiş olarak Üst Kurul Üyelerine yeniden dağıtıldı. Üst Kurulun saat 15.00 olarak belirlenen toplantı saati de 17.00 olarak değiştirildi.

Üst Kurul bu dosyaları görüşmek üzere belirlenen saatte toplanacak.Yasaya aykırı, 24 saat önceden üyelere dağıtılmamış bu hukuk garabetiyle ilgili son sözü ise Üst Kurul söyleyecek” dedi.

Evrensel


PAYLAŞ