Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan müzik yasağı açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, müzik yasağına ilişkin gelen eleştiriler hakkında konuştu. Bakan Ersoy,  “Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve bir o kadar sinsice" ifadelerini kullandı.

Ersoy, Habertürk ekranlarında Serap Belet, Kübra Par ve Kürşad Oğuz'un sorularını yanıtladı.

“Müzikle ilgili konuya çok geniş kapsamlı bakmak lazım” diyen Ersoy şunları kaydetti:

Kültür ve Turizm Bakanı olması vasfıyla tabii ki normalleşme taraftarıyım. Bu hükümetin de görüşü. Ancak ihtiyaçlara devlet aklıyla yaklaştığınızda sadece bir kesimin değil bütün kesimlerin haklarını gözetmeniz lazım. İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yönetmeliğine vurgu yapıyor. Ses kirliliğiyle mücadele anlamında bazı şeyleri belirtmek istiyorum. Ana sıkıntı da burada başlıyor. Fazıl Say'ın röportajını okudum bugün. Bu arada sayın Say babasını kaybetti geçen gün. Mekânı cennet olsun, sayın Say'ın başı sağolsun. Sabırlar diliyorum. Piyanist Fazıl Say, tatil bölgelerindeki mekânlardaki yüksek ses sadece çevredeki insanların değil konserleri etkilediğini söyledi. Ses kirliliğinden turistler otelleri terk ettiği için otellerin kapatılma kararı alındı. Ses gece 2'ye kadar 3'e kadar sınırsız şekilde devam ediyor. İnsanlar otelleri terk etmeye başlıyor. Müziği ile öne çıkan Yunanistan'ın Mikonos adasında bile saat 00.00'dan sonra müzik yayını kesiliyor. Bunun yaşam tarzına müdahale gibi algılatılması bencil ve bir o kadar sinsice.

“Bu üzerinde siyaset yapılacak bir konu değil” ifadelerini kullanan Ersoy şöyle devam etti:

Ortak mutabakat ile çözüm bulunulması gereken bir konu. Pandemide hızlı bir şekilde güvenli sertifikasyon programını başlattık. Herkes uyum sağladı ve başarıyla pandemi sürecini yürüttük. En az hasarla çıktık. Bugün gastronomi zirvesi vardı. Orada arkadaşlara da söyledim. Güvenli turizm sertifikasyon programında olduğu gibi yine aynı şekilde sesi ve ses kirliliğini yönetebileceğimiz bir mutabakatta, sertifikasyonda uzlaşabilirsek aldığımız kararlarla yönetebiliriz. Önemli olan bütün herkesin mutabakatını sağlayarak, başkalarının da haklarını koruyarak. Fazıl Say çok açık bir şekilde 'Ben konserlerimi yapmayacağım' diyor. Pandemiden önce otelimi satacağım diyen çok kişi olmuştu. Sektörün önemli kişiler, bu işin ekonomisini yöneten kişilerle mutabakat yapılır. Bu işin teknolojisi var. Belli bir saatten sonra içeri girilmek kaydıyla bu desibel yönetilebilir.

Habertürk


 


PAYLAŞ