AKP'li Özlem Zengin: Boynukalın'ın istifasında dahlim yok ama Ayasofya özgürleşti

AKP'li Zengin, 'Boynukalın'ın istifasında dahliniz var mı?' sorusuna 'Dahlim yok ama Ayasofya'nın özgürleştiğini düşünüyorum. Ayasofya kimsenin sıfatı değil. Tek başına, müstakil' yanıtı verdi.

TVNET ekranında yayınlanan Sert Sorular programına konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, eski Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın ile yaşadığı tartışma hakkında konuştu.

Zengin, "Boynukalın'ın istifasında dahliniz var mı?" sorusuna "Dahlim yok ama Ayasofya'nın özgürleştiğini düşünüyorum. Ayasofya kimsenin sıfatı değil. Tek başına, müstakil" diye yanıt verdi. 

Zengin, "Adalet Bakanlığımızın çok önemli bir çalışmasıyla beraber artık kadın cinayetleri hukuki bir terim olarak mevzuatın içerisine girmiş oldu. Kadın cinayetleri denilen şey hukuk mevzuatında bir tanımlama. Böyle bir tanımlama varken sizin karşınıza devamlı dini referans göstererek hukukun var kıldığı kavramları reddetmeye çalışan insanlar oluyor. Onu dinleyen insanlar sizi düşman biliyor. Beni dindar görmüyorlar. Benim ne kadar inançlı olduğuma insanlar mı karar verecek?
Burada problem şu, kadınlar için şiddetin konuşulduğu bir gün var, çok önemli bir günden bahsediyoruz ve hukuken de bir terimden bahsediyoruz. Araya dinle ilgili bir referans girdiği zaman siz ne söylerseniz söyleyin onunla rekabet etme şansınız kalmıyor. Oysa ki siz hukuken var olan bir gerçeklikten bahsediyorsunuz. Tezlerimizi savunurken; din ile dini yan yana koymalıyız, hukuk ile hukuku" ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Boynukalın'ın 8 Mart paylaşımına tepki gösteren Zengin, sosyal medyasından "Bu paylaşımı yanlış buluyorum. Ayasofya Cami İmamı, böyle bir konuda tweet atmamalı. Kadın-erkek meselesine dair dini de referans yaparak, katı, sert açıklamalar yapmayı problemli görüyorum ve bize fayda vermiyor. Tam tersine incitiyor, kadınları da incitiyor, bu alanda çalışanların yükünü arttırıyor. Ve daha önemli bu açıklamalar siyasetin yükünü artıyor. Siyaset çok ağır bir iş. O yüzden bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum" ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul Sözleşmesi'ne yönelik açıklamalarıyla da gündeme gelen Boynukalın’ın sözleri tepki toplamış, Boynukalın bu sürecin ardından istifa etmişti.


PAYLAŞ