İlber Ortaylı A Haber'de: Mülteci gelsin... | İlber Ortaylı Halk TV'de: Mülteci gelmesin...

Prof. Dr. İlber Ortaylı, A Haber'de katıldığı programda göçmen krizine ilişkin de konuştu.

"Türkiye’nin mülteciye ihtiyacı var" ifadesini kullanan Ortaylı şunları kaydetti:

Başımızda bir mülteci sorunu var. 'Hepsini atalım' diyenler var. Neyi atıyorsun? Bunların içinde Uygur, Afgan var. Türkmen var, Arap var. Sen çıkıp diyorsun ki hepsini atalım. Burada Suriyelilerin kaçı nasıl gider? Ne bunları atalım ne bunların hepsini tutalım.

Nüfusun entegrasyonundan söz edemeyiz. Bizi kültürel azınlıklarımız koruyacak. Afganlar olmasın diyenler var. Senin bağında bahçende meyveyi kim toplayacak, hayvanlara kim bakacak? Bir insan bir şeyi bilir de konuşur. Bir köylere gidip bakın, bakalım köylüler sizin gibi mi düşünüyor adamlar hakkında. Bu gibi şımarıklıkların veya bilmeden konuşmalara şiddetle karşıyım ve bunlarla politika yapılmaz. 

HALK TV'DE : MÜLTECİLER GELMESİN

Ancak İlber Ortaylı'nın muhalif yayın yapan Halk TV'de mayıs başında katıldığı programda ise mültecilere tepki gösterdiği arşivlerden çıktı.

Ortaylı Halk TV'de katıldığı programda "Bir takım milletlerin adamların bura ile ne ilişkisi var. Niye benim vatandaşım olsun. Türkiye göç ülkesi değil ki. Türkiye, ABD veya Uruguay değil. Öyle kurulmamış" demişti.


PAYLAŞ