İstanbul Onur Yürüyüşü davası 23 Aralık'a ertelendi

19 kişinin yargılandığı İstanbul Onur Yürüyüşü davası bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü. Davayı TİP Milletvekili Sera Kadıgil, TİP Parti Meclisi üyesi Meltem Kolgazi, Kaos GL, SPoD, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Uluslararası Af Örgütü de takip etti.

KAOS GL'den Yunus Emre Demir'in haberine göre, duruşma öncesi adliye önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.

Sanık ve avukatların savunmalarının ardından hakim, savcının dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ek süre talebini dikkate alarak duruşmayı 23 Aralık saat 10.00’a erteledi.

Duruşmada kimlik tespitinin ardından avukat Umut Rojda Yıldırım derhal beraat talebinde bulundu. Yıldırım talebinde soruşturma makamının yaptığı tek şeyin polis fezlekesini kopyalamak olduğunu ve iddianamenin özensizce hazırlandığını söyledi.

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararının dahi dosyada olmadığını söyleyen Yıldırım, kaymakamlığın yasak kararını saat 17.00’de aldığını ancak müvekkillerin saat 15.00’te kolluk tarafından gözaltına alındığını ve bu yüzden yakalamaların hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Savcı beraatin reddine ilişkin görüş bildirdi. Talep hakim tarafından reddedildi.

POLİS: VATAN EMNİYET'İ KADINLAR HAMAMINA ÇEVİRDİNİZ

Yargılanan LGBTİ+ hak savunucularından Feride Eralp, gözaltı aracında küfür ve hakaret edildiğini, şiddet uygulandığını, yüzüne vurulduğunu, pandeminin ortasında olunmasına rağmen maske verilmediğini, polislerin de maske takmayı reddettiğini anlattı. Eralp, polisin ayrımcı şiddetinin Vatan Emniyet’te de devam ettiğini ve polislerin “Vatan Emniyet’i kadınlar hamamına çevirdiniz” dediğini söyledi.

'DİRENMİYORUM, VURMAYIN ARTIK'

LGBTİ+ hak savunucusu Ari Büyüktaş, “polisler iki yönden zıt şeyler söyleyerek bizi sıkıştırdığı esnada bir polis memuru göğsüme vurarak beni darp etti. Darp edilen arkadaşıma yardım etmeye çalışırken polisler göğsüme ve sırtıma vurdu. Polise “direnmiyorum artık vurmayın” dememe rağmen beni darp etmeye devam ettiler” dedi.

Yürüyüşe katılmak için Taksim’de bulunan Hande Sakarya da diğer hak savunucuları gibi yürüyüşten 2 saat önce, yasak kararından da önce müdahalenin başladığını hatırlattı. “Onur Yürüyüşü’ndeydim çünkü bu ülkede Hande Kader yakılarak öldürüldü, Ahmet Yıldız 13 yıl önce babası tarafından öldürüldü.” dedi.


PAYLAŞ