Eda Nur Kaplan'a ‘cinsel saldırı’ davasında sanıklar beraat etti

Ankara'da intihar eden Eda Nur Kaplan'a "nitelikli cinsel saldırı"da bulundukları iddiasıyla tutuklanan sanıklar Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu üzerine atılı suçtan beraat etti.

Ankara 12. Ağır Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar, taraf avukatları ile Eda Nur Kaplan'ın ailesi katıldı.

Mahkeme Başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra esasa ilişkin savunma yapmaları için sanıklara söz verdi.

Sanık Ardıçoğlu, Eda Nur Kaplan'a zorla bir şey yapmadığını öne sürerek, "Televizyonlarda ben hakkımda söylenenler yalandır. Televizyon kanallarından aradılar yayına çıkmam için kesinlikle gitmedim. Adli kontrolle serbest bırakıldıktan sonra kaçmadım saklanmadım. Ben adaletten başka bir şeye güvenmiyorum" dedi

Dava dosyasına gelen tüm raporların lehine olduğunu savunan Ardıçoğlu, beraat ve tahliye talebinde bulundu.

Sanık Güzelyurt da dava dosyasındaki delillerin suçsuz olduğunu ortaya koyduğunu savunarak, beraatini istedi.

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, sanık Ardıçoğlu'un üzerine atılı "nitelikli cinsel saldırı" suçunu gerçekleştirdiğine dair somut delil bulunamadığından oy çokluğuyla beraatına karar verdi.

Mahkeme hükümle birlikte sanığın tahliyesine hükmetti.

Mahkeme tutuksuz sanık Güzelyurt'un da Kaplan'a karşı nitelikli cinsel saldırıda bulunduğuna dair somut delil bulunamadığından oy birliğiyle beraatine karar verdi.

‘SANIKLAR AVUKATLARI TEHDİT ETTİ’

Kararın ardından, davayı takip eden nce Çocuklar ve Kadınlar Derneği sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada beraat eden Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu'nun avukatları tehdit ettiğini kaydetti.

Derneğin Twitter hesabından yapılan paylaşımda şu ifadeler yer aldı:

“Sanıklar mahkeme çıkışında avukatlarımızı tehdit etti. Ankara’yı başınıza yıkacağız. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi etkili soruşturma yükümlülüğünün yerine getirilmesi gerektiğini belirtir. EdaNur 2 erkeğin cinsel saldırısına uğradı. Karakolda suç duyurusunda bulundu. Şikayeti ciddiye alınmadı, adalete inancını kaybetti, yaşamına son verdi. Edanur’un cinsel saldırıya uğradığı odada hiçbir inceleme yapılmadı, cep telefonu, otelin kamera kayıtları dahi incelemeye alınmadı. Çocukluktan henüz çıkan Edanur’un şikayetiyle etkin soruşturma yürütmeyenleri, onu intihara sürükleyenleri tanıyoruz. Hesap sormaktan vazgeçmeyiz!”

NE OLMUŞTU?

Ankara'da intihar eden Eda Nur Kaplan, ölümünden önce kendisine cinsel saldırıda bulundukları gerekçesiyle Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu'dan şikayetçi olmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, olay günü Güzelyurt'un, alkolün etkisiyle kendisinde olmayan Eda Nur Kaplan'a cinsel saldırıda bulunduğu, daha sonra aynı eylemi Ardıçoğlu'nun da gerçekleştirdiği ifade edilerek, bu şekilde, "nitelikli cinsel saldırı" suçunu gerçekleştirdiği belirtilen sanıkların en az 18 yıl hapisle cezalandırılması istenmişti.

Eda Nur Kaplan, sanıklar hakkında polise şikayette bulunduktan bir hafta sonra, 7 Ağustos 2021'de intihar etmişti.

 


PAYLAŞ