Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı’nın açılışında yurttaşlara seslendi: Bu uçakları doldurun

İhale süreci nedeniyle tartışma yaratan Rize-Artvin Havalimanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'i taşıyan uçakların inişi ile açıldı.

Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışı için Erdoğan, Azerbaycanlı mevkidaşı Aliyev ve Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi taşıyan Cumhurbaşkanlığı'na ait uçak piste indi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı Açılış Töreni'nde konuştu.Erdoğan, "Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor... Buradan Rizeli, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır" dedi.

"Ya Rab, şahsıma ve heyetime, bu millete hizmet etme şerefini bizlere bahşettiğin için hamdolsun" diyen Erdoğan "5 yılda 4,4 milyar liralık yatırımla tamamlanan Rize Artvin havalimanı, 3 bin metrelik pisti, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, destek üniteleri ve diğer birimleri ile gurur verici bir eser oldu. Ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor" diyerek Rize ve Artvinlilere şöyle seslendi:

Buradan Rizeli, Artvinli hemşehrilerime sesleniyorum. Bu uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır. Şu an gerek uçak sayısı gerek bütün maliyetler bir şeyi ortaya koyuyor. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşehrilerim bu uçakları doldurmalı ki bu gidiş gelişler farklı bir şekilde devam etsin

'BİZİ TEK PARTİ REJİMİYLE OYALADILAR'

"Artık Rize'de, Artvin'de türküler ayrılık üzerine değil, kavuşma üzerine söylenecek" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Bizi yıllarca tek parti faşizmi ile, vesayetin sinsi oyunlarıyla, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıkla, darbelerle, terör örgütleriyle, kumpaslarla oyladılar. Menderes'ten Özal'a, bu oyunu bozmaya çalışanları idam sehpasıyla, itibar suikastleriyle cezalandırma yoluna gittiler. Rahmetli Erbakan'ı, Türkeş'i iftiralarıyla yıldırmaya çalıştılar. Biz de ülkeye hizmet ederken aynı yollardan geçtik. Milletimiz senaryoyu çözdüğü için, bugün olduğu gibi yanımızda yer aldı. Cumhur İttifakı olarak aynı mücadeleyi sürdürüyoruz. 2023'e bu ruhla hazır mıyız? Durmak yok, yola devam diyor muyuz? Türkiye'nin, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023'e atfettiğimiz hedeflere ulaşmasını engelleme çabalarını izliyoruz. Yalanın, iftiranın, çarpıtmanın kol gezdiği iklimde ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz. Küresel yönetim ve ekonomi sisteminin kökünden sarsıldığı bir dönemde, biz yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla ülkemizi büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz

Konuşmasında 2023 seçimleri mesajı da veren Erdoğan, “Türkiye düşmanlarının değirmenlerine su taşımayı siyaset sananların gafletlerine rağmen yolumuza devam edeceğiz. Milletimizin asırlık geri kalmışlığının ihmalinin, hak ve özgürlük arayışının dermanını nasıl biz bulmuşsak, bugünkü sıkıntıları yine biz çözeceğiz. Bunun için bizden başka kimsenin vizyonu, programı, projesi, niyeti yok. Tek vaatleri Türkiye'yi eskiye döndürmek, kavga etmek, kaos çıkarmak, yıkmak, emperyal düzene uydurmak olanlara fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz milletimizin karşısına hep eser ve hizmetlerle çıktık. Teneke gürültüsünden öte anlamı olmayan patırtılarla gündeme gelmeye çalışanların mükteseplerini de çağlarını da gerçek yüzlerini de en iyi sizler biliyorsunuz. Eksiklerimiz yok mudur? Elbette vardır... Hatta hatalarımız olmamış mıdır, olmuştur... Ama Türkiye'ye yaşattığımız asırlık atılımların yanında bunlar devede kulak misalidir. Dünya ve bölgemiz, siyasi, askeri ekonomik, sosyal krizlerin yol açtığı ateş çemberinden geçerken, biz ülkemizi en üst seviyeye çıkarma sorumluluğunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Dün yaptık, başardık, üstesinden geldik, bugün de geleceğiz. Türkiye belki yüz yılda bir böyle fırsatlar yakalıyor... Daha önce defalarca bu fırsatları elimizden aldılar. Bu kez aynı hüsranın yaşanmasına milletçe izin vermeyeceğiz

ÇAY FİYATI AÇIKLANDI

"Bu yıl yaş çay alımlarında uygulanacak taban fiyatı yüzde 73'ün üzerinde artışla 6 lira 70 kuruşa çıkarıyoruz" diyen Erdoğan,  "Çayda kilogramda 13 kuruş olan destekleme fiyatını yüzde 130'un üzerinde artışla 30 kuruşa çıkarıyoruz. Üreticilerimiz çaylarını, geçen yıla göre desteklemeyle birlikte ortalaması yüzde 75'e gelen bir artışla kilogramı 7 liradan fabrikaya verebilecek" dedi.

Erdoğan, Erdoğan, "Günde 100'er ton kapasiteye sahip İkizdere ve Çamlıhemşin çay fabrikaları önümüzdeki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacak” diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2014 yılında Rize mitingindeki "Ben size bakıyorum siz göğe bakıyorsunuz, anladım siz havalimanı istiyorsunuz" sözleri sonrası Rize ve Artvin'e ortak hizmet verecek havalimanı için harekete geçildi. Bölgenin engebeli coğrafi yapısı nedeniyle karada yapımı mümkün olmayan havalimanı yeri için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) teknik ekiplerince deniz dolgusuna karar verildi. Yurt içinden ve yurt dışından tüm uçuşların yapılabileceği havalimanı için gereken mania ve ulaşım hesapları yapılıp, en uygun alan Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy mevkii olarak belirlendi." demişti


PAYLAŞ