Diyanet İşleri Başkanı: İnsan yeryüzünün ve eşyanın esiri olmuştur

Diyanet İşleri Başkanlığının 37. İl Müftüleri İstişare Toplantısı, "Başkanlıkça planlanan hizmetlerin sahadaki yansımaları" gündemiyle, Alanya ilçesinde bir otelde başladı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, insani değerlerin ve vicdani erdemlerin muhafazasının gittikçe zorlaştığını belirterek, yerel ve küresel ölçekte pek çok krizin yaşandığı bir çağda, en büyük problemin ahlak krizi ve değer aşınması olduğunu söyledi.

"İNSAN EŞYANIN ESİRİ OLMUŞTUR"

İnsanlığın düçar olduğu krizlerin en temel iki sebebi anlam ve ahlak konusunda yaşanan savrulmalar olduğunu aktaran Erbaş, şunları belirtti:

"Hayatın manası ve gayesi kaybedilmiş, varlığı anlamlı, insanı ahlaklı kılan değerler hayatın dışına itilmiştir. Küresel boyutta bir kimlik, şuur ve istikamet sorunu hayatı kuşatmıştır. Yeryüzü insanın hizmetine amade kılınmışken, insan maalesef yeryüzünün ve eşyanın esiri olmuştur. Dolayısıyla yerel ve küresel ölçekte pek çok krizin yaşandığı bir çağda, esasında yaşanan en büyük problemin bir ahlak krizi ve değer aşınması olduğunu ifade etmem gerekiyor. Bu sebeple bütün insanlık için daha güzel bir istikbal adına yapılması gereken en önemli şey, bireysel, toplumsal ve küresel boyutta bir ahlak inşasıdır"


PAYLAŞ