EYT’liler Maltepe’den seslendi: Hesabı sandıkta soracağız

Fotoğraf: Ferhat Yaşar (Duvar)

Emeklilikte yaşa takılan on binlerce yurttaş Maltepe miting alanında bir araya gelerek emeklilik hakkını talep etti.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonunun çağrısıyla ülkenin dört bir yanından İstanbul’daki Maltepe Miting alanına gelen on binler, sahneden “Varız, biriz, buradayız” yazılı pankartla birlikte “Çıksın artık bu yasa” diye haykırarak mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Mitinge çok sayıda siyasetçi, siyasi parti temsilcileri ve STK katıldı.

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce, Gelecek Partisi ve İYİ Parti temsilcileri, CHP’li vekiller Kani Beko ve Ayan Barut, TİP Milletvekili Ahmet Şık, EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, EHP’li Sibel Uzun, Türk-İş Bölge Başkanı Adnan Uyar, Tüm Emekliler Sendikası, Birleşik Emekliler Sendikası ve İstanbul İGDAŞ işçileri de dayanışma için alanda yer aldı.

‘LÜTUF DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

“Vur vur inlesin, Ankara dinlesin”, "EYT'li hesabı sandıkta soracak", “EYT haktır, çözümü tektir” gibi sloganların atıldığı mitingde sahnedeki konuşmalarda da “Biz hepimiz hakkımızı istiyoruz. '99 öncesindeki haklarımız neyse onu istiyoruz ve bizden alınanı istiyoruz. Lütuf da sadaka da istemiyoruz. Biz 35 yıllık hakkımızın bedelini istiyoruz” diye haykırıldı.

Sahneden Somalı emekçilere de selam yollandı.

Federasyonun Yönetim Kurulu üyeleri İsmail Düşünen, Erhan Öncü, Nuh Erdoğan, Murat Kızmaz, Cafer Yağcı, Arzu Lastikçi, Ayfer Özüpak, Mustafa Avcı ile Genel Başkan Gönül Boran Özüpak sahneye çıkarak EYT'lileri selamladı.

‘DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE EYT SORUNU YOK’

Gönül Boran, "Öyle gururluyum ki üç beş kişiyle başlayan mücadele bugün Maltepe miting alanını doldurdu. Bunun başarısı size ait. Sizin haklarınıza sahip çıkmanızla oldu bu. Haklarımıza kavuşmak, güzel günleri görmek için dik duracağız" diye konuştu.

Boran konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın hiçbir yerinde EYT diye bir problem yok. EYT problemi bize, yani Türkiye'ye has bir problemdir. Nedenleriyle, nasıllarıyla, tamamen yerli ve milli toplumsal bir problemdir. Yaklaşan genel seçimle birlikte en güzel tepkimiz demokratik hakkımızı kullanırken sandıkta tercihimizi bizi anlayan, bizi dinleyen ve yanımızda olanlardan yana kullanmamız olacaktır.

‘BİZİ YOK SAYAMAZSINIZ’

Yasal olmayan hiçbir şeyde ısrarcı değiliz. Biz sadece yasaların geriye dönük işlemeyeceğini söylerken ısrarcıyız ve olmaya da devam edeceğiz. İşe giriş başlangıç tarihimizde bize sunulan şartlar neyse o şartların yerine getirilmesinde ve insanca yaşanır bir emekli maaşında ısrarcıyız. Emek bizim, alın teri bizim, biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıyız, bizi yok sayamazlar. En güzel tepkimizi de sandıkta göstereceğiz" dedi.


PAYLAŞ