CHP’li Özgür Karabat'tan 'Elektriğe yüzde 100 zam yolda' iddiası

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, elektriğe yüzde 100 zam yapılmasının yakın olduğunu öne sürdü. "Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek" diyen Karabat, bir kilowatt saat elektriğin üretim maliyeti fiyatının, satışından yüksek olduğunu, enerji üretiminin yaklaşık yüzde 85’inin özel sektör tarafından yapıldığını söyleyerek "Bunların da en az yüzde 70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz” ifadelerini kullandı.

Özgür Karabat’ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımları şöyle:

“Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

Mesken düşük kademe vergi dahil kilowatt saat başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kilowatt saat elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kilowatt saat başına 2,74 TL ödüyor.

Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık yüzde 85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az yüzde 70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!

Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP hükümeti mecbur bir şekilde yüzde 100 zam yapacak.

Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı yüzde 100 değil, yüzde 150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.”


PAYLAŞ