Ahmet Şık: Kılıçdaroğlu'nun Alevi olmasının Türkiye siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmek gerekiyor

Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık, 2023 seçimlerinde muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarını yorumladı. Şık, "Kılıçdaroğlu'nın Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmek gerekiyor" dedi. Açıklaması tepki çeken Ahmet Şık, yeni bir açıklama daha yaptı.

Ruşen Çakır'ın programına katılan Ahmet Şık, cumhurbaşkanı adaylığı için 4 ismin konuşulduğunu, bunlardan en güçlüsünün Ekrem İmamoğlu olduğunu iddia etti. "Mansur Yavaş ve Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığı yarışında şansı yok" diyen Şık, "Ben Yavaş ve Akşener'e kesinlikle oy vermem" ifadelerini kullandı. 

İmamoğlu'nun Karadeniz gezisine Nagehan Alçı ve Ertuğrul Özkök gibi isimleri davet etmesinin çok büyük bir hata olduğunu savunan Ahmet Şık, İmamoğlu'nun AK Parti'nin oy deposu olan illerden en rahat oy toplayabilecek kişi olduğunu ifade ederek Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ilişkin çekincelerini anlattı.

Ahmet Şık, "Kemal Kılıçdaroğlu'nın, alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimse 'iktidar oradan söz kurmaz' diye düşünmesin. Bakın bu öyle kötü bir iktidar ki bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar" diye konuştu.

TEPKİLERİN ARDINDAN YENİ AÇIKLAMA YAPTI

"Toplumun fay hatlarını tekrar kırabilecek bir anlayışın altında hepimiz kalırız. Ona dikkat etmek gerekiyor" diyen Şık'ın sözleri sosyal medyada bazı kullanılacak tarafından tepki çekti.  Tepkiler üzerine Twitter'dan sözlerine açıklık getiren Şık, "Topluma yayılmış ayrımcılığa ve bundan beslenen siyasetin ötekileştirme/kutuplaştırma üzerinden yarattığı riske dikkat çekmeye çalıştığım bir ifadenin bağlamından koparılıp böyle yorumlanmasına mı, bu saçma yorumun altında birikenlere mi yoksa bunu fırsat bilenlere mi şaşırmalı?" ifadelerini kullandı.

AHMET ŞIK'A TEPKİ

Ahmet Şık'ın adaylık açıklaması sosyal medyadan tepki topladı. HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, "Ahmet Şık’ın Alevi kimliği üzerinden yaptığı Kılıçdaroğlu değerlendirmesi algıya hizmetten başka birşeye yaramaz" açıklaması yaptı.

Tepkilerden bazıları ise şöyle;

 


PAYLAŞ