AKPM Türkiye raportörleri, Canan Kaftancıoğlu'nu ziyaret etti

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türkiye raportörleri John Howell ve Boris Cilevics, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na ziyarette bulundu.

CHP İl Başkanlığından yapılan açıklamada, AKPM Türkiye raportörleri İngiliz parlamenter John Howell ve Letonyalı parlamenter Boris Cilevics'in, CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nu ziyaret ederek, süreç hakkında bilgi aldıkları belirtildi.

Howell ve Cilevics karar sonrası yaptıkları ortak açıklamada, "Yargıtay'ın Canan Kaftancıoğlu için verdiği 5 yıl mahkumiyet ve siyasetten men cezasından dehşete düştük" demişti.

Canan Kaftancıoğlu hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret", "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılamak" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamalarından açılan davalardan verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onanmıştı.

Raportörlerin Adalet Bakanlığı temsilcileri, Kavala'nın tutulduğu cezaevi yetkilileri ve AKPM üyesi Türkiyeli milletvekillerinin yanı sıra avukatlar ve sivil toplum temsilcileriyle de Kavala davası ve bunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kararlarına etkisiyle ilgili son gelişmeleri değerlendirmek üzere görüşmesi planlanıyor. 


PAYLAŞ