Konya ve Mersin'de Las Tesis protestosu


Şilili feminist kolektif Las Tesis’in, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle Kadın ve Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı’nın önünde gerçekleştirdiği dans performansı, dünyanın farklı ülkelerinden kadınları harekete geçirdi. Protestoyu Konya’ya ve Mersin'e de taşımak isteyen Kadın Meclisleri sosyal medya platformu olan Twitter'dan çağrıda bulunmuştu. Konya'daki protesto, kadın örgütleri tarafından saat 15.00'da Bosna Form AVM karşısında düzenlendi. Kadın Meclisleri, sosyal medya platformu olan Twitter'dan Konya'da düzenlenen protestoya ilişkin paylaşım yaptı. Kadın Meclisleri, yapmış olduğu paylaşımda "Öldürülen tüm kadınlar için Konya'da Las Tesis'de buluştuk" ifadelerine yer verdi. Mersin'deki protesto, kadın örgütleri tarafından Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda saat 15.00'da düzenlendi. Mersin'de polis, kadın protestocularının Özgecan Aslan Parkı'na girmesini engellemek istedi, tüm engellemelere rağmen Özgecan Aslan Meydanı'nda eylem gerçekleştirildi.

 

Mersin'de tüm engellemelere rağmen kadınlar, Özgecan Aslan Meydanı'nda eylemini gerçekleştirdi.

 

Konya'da kadınlar, öldürülen tüm kadınlar için buluştu.

POLİSLER KADIKÖY'DE KADINLARA MÜDAHALEDE BULUNDU

Kadıköy’de 8 Aralık Pazar günü Şilili kadınların dünyaya yayılan danslı protesto ‘Las Tesis’ için toplanan kadınlara polis müdahale etti. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim ve Kadın Meclisleri Üyesi Ayşen Ece Kavas dahil çok sayıda kadın gözaltına alındı.

SOYLU: BUNLARIN DERDİ KADIN CİNAYETLERİ DEĞİL

Kadıköy’de Las Tesis’in danslı protestosunu sergileyen kadınlara yönelik polis şiddetini savunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu grupların dertleri ne kadın cinayetleri ne de kadına karşı şiddet. Devleti erozyona uğratmak. Oysa bu hepimizin meselesi. Meseleyi marjinalleştirmemek lazım. Buradan meseleyi marjinal hale getirip insanları kutuplaştırmak çok yanlış olur” ifadelerini kullandı.

TÜKENMEZ HABER

 


PAYLAŞ