Erdoğan, İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO üyeliği başvurusunda bulunan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile telefonda görüştü. Erdoğan'ın iki ülkenin NATO üyelikleri ile ilgili çekincelerinden bahsettiği belirtiliyor.

Görüşmelerde Finlandiya ve İsveç'in NATO’ya üyelik başvuruları ve Türkiye'nin üyelik başvurularına tutumu ele alındı.

Görüşmeye ilişkin verilen resmi bilgide, Erdoğan'ın Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasına bugüne kadar hep tam destek verdiğini söylediği ve ittifak içinde hem üye ülkelerin güvenliği hem de kolektif güvenlik açısından dayanışmanın esas bir değer olduğuna işaret ettiği belirtildi. Ayrıca Erdoğan'ın, "Türkiye’nin, İsveç’in PKK güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dikkate getirdiği, FETÖ terör örgütünün İsveç’teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çektiği" kaydedildi.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI İLE DE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, iki ülke ilişkileri ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede "NATO içinde bir müttefik açısından tehdit oluşturan terör örgütlerini görmezden gelen bir anlayışın dostluk ve ittifak ruhuyla bağdaşmayacağını" söylediği belirtildi. Erdoğan, "Türkiye’nin milli güvenliğine ve halkına yönelik açık bir tehdide karşı verdiği meşru ve kararlı mücadeleye saygı gösterilmesini ve bu mücadeleye destek verilmesini beklemenin en doğal hakkı olduğunu" da ifade etti. 


PAYLAŞ