Dolar yeniden yükseliş seyrine geçti

6 ay aradan sonra yeniden yükselişe geçen dolar/TL geçtiğimiz hafta 15.50 liradan 15.98 seviyesine çıktı. Dolar yeni haftaya da 15.95 liradan başlarken, avro ise 16.92 TL'den başladı.

Gün içinde 15.97'yi gören dolar, saat 11.15 itibariyle 15.95 seviyesindeyken, avro ise 16.96 TL'den işlem görüyor.

Son kapanışta dolar 15.89 liradan, avro ise 16.78 liradan satılmıştı.

Geçen hafta düzenlenen bir etkinlikte konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde daha agresif hareket etmeyi düşünmelerinin gerekeceğini ifade etti. Bu açıklama dolardaki güçlenmeyi hızlandırdı.

Analistler, enflasyon, büyüme ve daha fazla sıkılaşma odaklı endişelerin devam ettiğini belirterek, mevcut endişelerin aşırı fiyatlandığına dair görüşlerin dolar endeksindeki son düşüşte etkili olduğunu kaydetti.

Bu hafta ABD Merkez Bankası'nın toplantı tutanakları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın faiz kararı ve Davos Zirvesi'nden gelecek haber akışının piyasaların odağında olacağını ifade eden analistler, bugünün veri gündeminde ise ABD'de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin öne çıktığını söyledi.

Analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 102,3'ün destek, 103,4'ün direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.


PAYLAŞ