ABD: Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine yönelik Türkiye'nin endişelerini giderebileceğimize eminiz

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks, ABD'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine yönelik Türkiye'nin endişelerini giderebileceğine inandığını açıkladı.

Hicks Oslo'da Norveçli mevkidaşı ile birlikte yaptığı açıklamada, "Finlandiya ve İsveç'in Türkiye'nin endişelerini doğrudan giderebileceğine eminiz" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto edeceklerini açıklamıştı.Erdoğan, “Bize teröristleri iade etmeyen ülkelerin NATO üyeliğine 'evet' diyemeyiz. NATO'nun genişlemesi, bizim için hassasiyetlerimize gösterilecek saygı oranında anlamlıdır. Siz teröristleri bize vermeyeceksiniz ama bizden kalkıp NATO üyeliğini isteyeceksiniz. NATO bir güvenlik oluşumudur, güvenlik teşkilatıdır. Dolayısıyla bu güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz ‘evet’ diyemeyiz" diye konuşmuştu.

İki ülkenin yetkililerinin ikna için Türkiye’ye gelmek istediklerini ifade eden Erdoğan, "Pazartesi günü gelmek istiyorlarmış, ‘boşuna yorulmasınlar’ dedim" diyerek müzakerelere kapıyı kapatmıştı.


PAYLAŞ