'IŞİD'in lideri İstanbul'da yakalandı' iddiası: 'Ayrıntıları Erdoğan açıklayacak'

IŞİD'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi'nin İstanbul'da yakalandığı öne sürüldü. İddiaya göre IŞİD liderinin yakalanmasının ayrıntılarını önümüzdeki günlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklayacak. 

Odatv'den Toygun Atilla'nın haberinde şu ifadeler yer aldı:

İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri geçen hafta dünya çapında bir operasyona imza attı. Tek bir kurşun dahi atılmadan IŞİD'in yeni lideri Ebu Hasan el-Kureyşi yakalandı. 

Büyük bir gizlilik içinde gerçekleştirilen operasyonun ardından IŞİD lideri, hem Terörle Mücadele hem de Milli İstihbarat Teşkilatından IŞİD uzmanı bir ekip tarafından sorgulanmaya başlandı. 

Sorgulamalar sonunda örgütün bilinmeyenlerine dair çok önemli bilgiler elde edildi. 

Türkiye'nin uluslararası alanda terörle mücadelesine dair çok önemli bir başlık maddesi haline gelecek olan IŞİD liderinin yakalanmasının ayrıntılarını ise önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak

Ebu Hasan el-Kureyşi, 10 Mart 2022'de, Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından örgütün başına gçen Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi'nin de ölümünden sonra, IŞİD'in yeni sözcüsü Ebu Ömer el-Muhacir tarafından sesli bir mesajla örgütün yeni halifesi ilan edilmişti.


PAYLAŞ