SADAT başkanı: Adnan Tanrıverdi bir devlet adamıdır

DAHA FAZLA OKU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kapısına gittiği ve “Paramiliter bir örgüt” olarak tanımladığı SADAT’la ilgili tartışmalar devam ederken, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, iktidarla ilişkileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Cumhuriyet’ten Can Uğur’a konuşan Tanrıverdi, babası ve SADAT’ın kurucusu olan emekli tuğgeneral Adnan Tanrıverdi’nin geçmişte AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı olmasıyla ilgili soruya, Adnan Tanrıverdi’nin ‘devlet adamı’ olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Melih Tanrıverdi, “Adnan Tanrıverdi’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlığını bir dönem yapması söz konusuyken SADAT ile iktidar ilişkisinin olduğunu düşünmek sizce garip bir durum mu?” sorusunu şöyle cevapladı:

 “Ortaya bir teorem koyuyorsunuz onu kanıtlamanız gerekiyor. 10 yıl olmuş SADAT kurulalı. Adnan Paşa, 2020’de görevi bırakmış. Ortada ispatlanmamış bir durum var ise artık bu kenara kaldırılmalı. Biz, Cumhurbaşkanımızdan, hükümetten ya da bakanlardan dolaylı ya da direkt olarak herhangi bir talimat almıyoruz. Biz bağımsız bir şirketiz. Adnan Bey bir devlet adamıdır, devleti onu göreve çağırmıştır şirketi için değil devleti için gitmiştir.”

‘HABERLERDEN OLUMSUZ ETKİLENİYORUZ’

Melih Tanrıverdi ayrıca, haklarında çıkan haberler nedeniyle işlerinin olumsuz etkilendiğini belirterek şunları ifade etti:

“Hakkımızda şu an çıkan haberlere benzer haberler çıktığında olumsuz etkileniyoruz tabi. Bazen 6 ay bazen 1 yıl bütün projelerimiz duruyor. O dönemler ciddi zararlar ediyoruz. Bizimle ilgili basında ne kadar az haber çıkarsa iyi. Rakiplerimiz var sahada çünkü. Bunlar bizimle ilgili haberleri iş yaptığımız devletlere götürüyor ve bu bizi olumsuz etkiliyor. Örneğin bir Amerikan şirketi Mali’ye gidiyor ve diyor ki ‘Bunlarla ilgili Türkiye’de böyle iddialar var. Bu sizi de olumsuz etkiler.’ Onlar da bir bakalım deyip geri çekiliyor. Bu en az 6 ayın işlerin durması demek.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için dava açmaya hazırlandığını söyleyen Tanrıverdi, "Ne yapıyorsa inceliyorum. Benimle ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarını FETÖ’cüler dile getiriyor. Bu iddialar sufle edilmiş ve Kemal Bey’e verilmiş" ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi, “Türkiye yakın tarihine baktığımızda faili bulunamayan olaylar söz konusu. Yine de bu başlıklar normal mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Biz eğer faili bulunamayan olaylarla ilgili çalışma yürütüyor olsak bunları açık açık koymazdık. Biz Türkiye’de geçmişte faaliyet yürütmedik bundan sonra da yürütmeyeceğiz. Bunu defalarca dile getirdik, getireceğiz de. 10 yıllık bir şirketiz böyle bir şey yapıyor olsaydık bu, dedikodu düzeyinde değil de belgeli biçimde ortaya konmuş olurdu. Bir önceki seçim döneminde de Meral Akşener ve Ümit Özdağ benzer iddiaları dile getirdiler. ‘SADAT diye bir yapı Konya’da ve Tokat’ta silahlı kampları var ve sandık güvenliğini tehlikeye düşürecekler’ dediler. Savcılık ifadeye çağırdı Akşener’i ‘Belgeleri teslim edin’ dedi. Ama Akşener ‘Duyum aldım sadece’ dedi. Seçimlerde bir şey oldu mu, Olmadı.”

‘BİZ İÇ SİYASETİN UNSURU YA DA FİGÜRÜ DEĞİLİZ’

Tanrıverdi, Türkiye’deki seçim güvenliği kaygısına ilişkin soruya da şöyle yanıt verdi:

“Biz iç siyasetin unsuru ya da figürü değiliz.  Biz özel askeri şirketiz ve müşteri portföyümüzü Türkiye’nin yurt dışındaki dost ve müttefi olan ülkelerin silahlı kuvvetleri ve polis teşkilatları oluşturuyor. Dolayısıyla bizim buraya dair bir fikrimiz olamaz. Bu devletin güvenlik kurumlarını ilgilendiren kısımlar. Bir askeri şirketten bu konuda çözüme katkı talep edilmesi akıl dışıdır.”

‘SADAT OLARAK, SURİYE İÇ SAVAŞINDA CİHATÇI GRUPLARLA İLİŞKİMİZ OLMADI’

“Suriye iç savaşında cihatçı gruplarla ilişkiniz oldu mu?” sorusuna, “SADAT olarak soruyorsanız olmadı” diye yanıt veren Tanrıverdi, “Sivil toplum çalışmaları kapsamında her kesimle görüşüyoruz irtibata geçiyoruz ama hizmet sunma anlamında olmadı. Herhangi bir hizmet sunmadık” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DEKİ İSTİHBARA VE GÜVENLİK KURUMLARIYLA BAĞLANTIMIZ YOK’

Türkiye’deki istihbara ve güvenlik kurumlarıyla bağlantıları olmadığını vurgulayan Tanrıverdi, “Ayağımızı nereye basmamız gerektiğini biliyoruz, gri noktalardan uzak duruyoruz” diye konuştu.

 “Atatürk Türkiye’nin kurucu önderidir. Bir değeridir. Tarihinde önemli bir yeri vardır. Kemalist değilim ama Atatürk’ü kendime düşman olarak görmüyorum” diyen Tanrıverdi, “Kemal Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi kendinize rakip olarak görüyor musunuz?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Rakip olarak görmüyorum ama kapımıza dayanan biri olarak dava açmaya hazırlanıyorum. Ne yapıyorsa inceliyorum. Benimle ilgili Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarını FETÖ’cüler dile getiriyor. Bu iddialar sufle edilmiş ve Kemal Bey’e verilmiş.”

DAHA FAZLA OKU


PAYLAŞ