Aynur Doğan, İBB Harbiye Açık Hava Sahnesi'nde dakikalarca alkışlandı

Kocaeli ve Bursa konserleri sosyal medyada hedef gösterilmesinin ardından iptal edilen sanatçı Aynur Doğan, dün akşam İBB Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi'nde dinleyiciyle buluştu.

Konserde Türkçe ve Kürtçe türküler okuyan Doğan, “İki dilde de söyleyebiliyoruz" dedi, dinleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanarak desteklendi.

AKP’li Derince Belediyesi, Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserinin iptal edildiğini sosyal medya hesabından; “İlçemiz sınırları içerisinde özel bir firmanın yapacak olduğu konser organizasyonunun yapılan detaylı inceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” ifadeleriyle duyurmuştu.

Doğan'ın 31 Mayıs'ta Bursa Kültürpark Açıkhava sahnesinde vereceği konser de iptal edilmişti. Bursa Büyükşehir Destek hesabı, "Konser organizasyonunun Bursa Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile ilgisi bulunmamaktadır. Organizasyonu düzenleyen şirket ile görüşülerek, belirtilen tarihte yapılacak olan konserin firma tarafından iptal edildiği bilgisi alınmıştır. Bilginize" açıklamasını yapmıştı.

Son haftalarda Aynur Doğan'a yönelik başlatılan sosyal medya linci, daha önce Twitter'da açıkça ırkçı olduğunu söyleyen "Jahrein" (Ahmet Sonuç) gibi "etkili hesapların" paylaşımlarının da etkisiyle hız kazanmıştı. Sanatçı Aynur Doğan, sosyal medyada hedef gösterilmiş ve bu kişiler İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Büyükşehir Belediyesine konserlerin iptal edilmesi için baskı yapmışlardı.

Dün akşam İBB Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nda dinleyicilerle buluşan Aynur Doğan ise büyük alkış aldı. Aynur Doğan ilk olarak Kürtçe “Nûrê” şarkısını seslendirdi. Konser sırasında Türkçe bir türkü okuyan Doğan, “İki dilde de söyleyebiliyoruz. Problem yok” dedi.

Şarkı aralarında, “Çok yaşa Aynur", "İyi ki varsın Aynur", "Jin, jiyan, azadî” (Kadın, yaşam, özgürlük) sloganları atıldı.

Doğan konser sonunda, “Hayaldi gerçek oldu” diye konuştu


PAYLAŞ