Eskişehir’de kadınlar yasağa yoga yaparak tepki gösterdi

Demokratik Kadın Platformu (EDKP) kadınları, Dede Korkut Parkı’na yoga yapma çağırdı. EDKP’nin çağrısı ile parkta bir araya gelen kadınlar, “Yasaklar ülkesi Türkiye'de her gün yeni bir keyfi yasakla uyanıyoruz.

Konserin, festivalin, eğlenmenin sudan bahanelerle ve "toplum", "genel ahlak" gerekçe edilerek engellenmesinin ardından parkta yoga yapmak da yasaklandı” diyerek duruma tepki gösterdi. Kadınlar, sık sık “Asla Yalnız Yürümeyeceksin”, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz”, “Yaşasın Kadın Dayanışması” sloganları attı. 

Kadınlar adına açıklamayı Buse Aydemir okudu. Yoga yapanların neden engellendiğini bildiklerini kaydeden Aydemir, bu yasak nedeninin  ne Cimer'e yapılan şikayet ne de halkın parktan eşit bir şekilde faydalanması olduğunu vurguladı. “AnadoluFest'i neden engellediyseniz, Aynur Doğan'ın, Melek Mosso'nun sahneye çıkması neden engellendiyse, yoga yapanları da o yüzden engellemek istiyorlar. Ama bir şeyi kaçırıyorlar. Kadınlar sizin Yasaklarınızı tanımadı, tanımaz. Bizler bugün matımızı kaptık yogaya geldik. Hadi bizi de engelleyin” diyen Aydemir, Eskişehir valisinin özgürlükleri kısıtlamaya yönelik bir süredir uygulamaya çalıştığı yasakların toplumsal barışı bozmaya dönük çabalar olduğunun altını çizdi. Valiliğin bu tavrı kadınların dayanışmasını bozamayacağıma dikkat çeken Aydemir, bu yasakları da asla kabul etmeyeceklerini vurguladı. 

KADINLAR BUNA İZİN VERMEZ

“Eğlenmenin, şarkı söylemenin, neşenin, umudun yasaklandığı özgürlükler ülkesi Türkiye'de hiçbir şey serbest değil sanmayın elbetteki serbest olan şeyler var. Gerici vakıf ve cemaatlerin örgütlenmesi serbest, onların etkinlikleri serbest, örneğin Ensar Vakfında istismar edilmek, Süleymancıların yurdunda yanarak ölmek serbest. Bu yurtlarda kalan gençlere baskı yapmak serbest. Bitti mi bitmedi örneğin kadınsanız boşanmak istediğiniz erkek tarafından öldürülebilir, tacize, tecavüze, şiddete maruz kalabilirsiniz. Bir erkekseniz istediğiniz gibi bir kadını veya lubunu öldürebilir elinizi kolunuzu sallayarak gezebilirsiniz. Millet açlıktan kırılırken onlara altın musluklu evinizden hurmalı tarifler verebilir veya Sarayınızda şatafatlı yemek sofraları kurabilirsiniz. Yooo bu böyle gitmez, kadınlar buna izin vermez” diyen Aydemir, konuşmalarına şu şekilde devam etti: “Onlar istiyor ki kadınlar nefes almasın. Sadece evde otursun, temizlik yapsın çocuk doğursun ve hiç sesi çıkmasın.!  Yok öyle bize çizilen sınırları kabul etmiyoruz. Tüm parklar bizim. Biz kadınlar  matımızı alır Yogamızı yaparız..

Şimdi gözlerimizi kapatıyoruz deriiin bir nefes alıyoruz, nefesimizi yavaşça verirken Yaşasın Kadın Dayanışması diyoruz.” Kadınlar açıklamanın ardından hep birlikte eğitmen eşliğinde yoga yaptı

Evrensel


PAYLAŞ