TÜED'den çağrı: En düşük emekli aylığı asgari ücret kadar olmalı

Fotoğraf: Pixabay

Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre enflasyon yüzde 73'ü bulurken, asgari ücretin bile altındaki emekli maaşları bu kesimin geçimini imkânsız kılıyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, 1,5 milyon emeklinin maaşının sadece 2 bin 500 lira olduğunu belirterek, aylıklarda düzeltme yapılması çağrısında bulundu.

SSK ve Bağ-Kur'dan 2000 yılı sonrası emekli olanlara intibak verilmesini isteyen Ergün, şunları söyledi: "Memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklileri arasındaki emekli aylığı makası her geçen yıl artıyor. Memur emeklileri toplu sözleşme zammının yanında ek zam ve gösterge artışı gibi imkânlardan yararlanırken, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları sadece enflasyon oranında artıyor. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için intibak yapılmalı, aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli."

'EMEKLİ 2 BİN 500 LİRAYLA NASIL GEÇİNSİN?'

Ergün, 1,5 milyon emeklinin, en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını belirterek, bu emekli grubunun toplumda en düşük gelire sahip kesim olduğunu vurguladı. Asgari ücretlilerin 4 bin 253 lirayla geçinemediği ortamda emeklilerin aylık 2 bin 500 lira ile geçinmesinin mümkün olmadığını dile getiren Ergün, AA'ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Aralık 2002'de 184,25 lira olan asgari ücret, Ocak 2022'ye kadar 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi. Aynı dönemde en düşük emekli aylığı ise sadece 10 kat arttı. Bugün 1,5 milyon emekli en düşük emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, asgari ücretin 1753 lira altında. En düşük emekli aylığı ivedilikle asgari ücret seviyesine yükseltilmeli."


PAYLAŞ