Van'da özel harekat timi gözaltı sırasında dakikalarca ateş açtı

HDP Van Milletvekili Tayip Temel, Van’ın Başkale ilçesindeki bir mezrada gerçekleştirilen gözaltı operasyonuna dair görüntü paylaştı.

Görüntüde özel harekat timinin gözaltı sırasında dakikalarca havaya ateş açtığı, çevredeki kadınların ise çığlıklar attığı görülüyor.

Tayip Temel, duruma itiraz eden kadınların ise darbedildiğini öne sürdü ve "Tam bir korku imparatorluğu oluşturma siyaseti…" ifadesi ile yaşananlara tepki gösterdi.

Aynı görüntüleri paylaşan HDP Şırnak Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Hüseyin Kaçmaz ise "Görüntülerde bu kadar silah sıkmayı gerektiren tek bir emare var mı?!" ifadesiyle duruma tepki gösterdi.

Mezopotamya Ajansı ise ek olarak operasyonun sabah saatlerinde gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

Öte yandan valilikten yapılan açıklamada, İl Jandarma Komutanlığının yürüttüğü operasyonda "PKK/KCK silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla aranan M.E.A'nın gözaltına alındığı belirtildi. Jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.E.A. çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Görüntülerdeki operasyonun bu operasyon olduğu düşünülürken, kolluk kuvvetlerinin dakikalarca ateş açmasının nedenine ya da kadınların darbedildiği iddialarına dair henüz bir açıklama yapılmadı.


PAYLAŞ