Pınar Gültekin'in katiline 'haksız tahrik' indirimi infiale neden oldu

Pınar Gültekin'i diri diri yakarak öldüren katil Cemal Metin Avcı'ya 'haksız tahrik' indirimi uygulanması Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'in katili Cemal Metin Avcı'ya verilen 'haksız tahrik' indirimi, Türkiye'yi ayağa kaldırdı.

Skandal karara, sosyal medyada da tepki yağdı. Aralarına ünlü isimlerin de dahil olduğu yüzlerce sosyal medya kullanıcısı, katil Metin Avcı'ya verilen 'haksız tahrik' indirimine çok sert tepki gösterdi. 'Pınar Gültekin' başlığı, Twitter'da Türkiye'de en çok konuşulanlar listesinde ilk sıralara yükseldi.

YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Kadınlar, Pınar Gültekin'i katleden Cemal Metin Avcı'ya verilen indirim kararını yürüyüş ile protesto etti. Dava sonrası kadınlar basın açıklaması yapmak için sloganlarla Sırnırsızlık Meydanı’na yürüdü. Polis barikatını aşarak meydana varan farklı kurum ve platformdan kadınlar burada “AKP’den hesabı kadınlar soracak”, “Jin jiyan azadi”, “Pınar’ın hesabı sorulacak”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları attı.

Açıklamada Pınar Gültekin için Adalet Platformu adına konuşan Deniz Uslu, alınan kararın kadına yönelik şiddetin önemsiz olduğunu ve adaletin öldüğünü ortaya konduğunu dile getirdi. Failin aldığı cezanın daha da indirilebileceğini ve diğer faillerin de beraat ettiğini belirten Uslu, “Bugün Muğla Adliyesinden yarın gerçekleşebilecek başka cinayetlerin önünü açan kararlar çıktı. Muğla adliyesindeki o hakimi de diğer sanıkların da peşini bırakmayacağız. O hakim de bu cinayetin suç ortağıdır” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Pınar Gültekin’i katleden Metin Avcı’ya verilen ‘haksız tahrik’ indirimine tepki gösterdi.

,“Bu sefer Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimi bize sadece İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın geri çekilmesi kararından sonra artık bu davaların nasıl seyredeceğine dair fikir verdi” diyen Ataselim şunları kaydetti:

“Pınar Gültekin'in vahşice öldürülmesiyle ilgili uzun süren yargılama sürecinin anca sonuna gelinebildi. Dava sürecinin aileyi, kadınları bu düzeyde rencide edecek şekilde sürmesi Pınar’dan sonra kadınları öldüren tüm erkekleri cesaretlendirmiştir. Bazen ‘geç gelen adalet adalet değildir’ diyoruz bazen de ‘bu takip ettiğimiz davalarda geç de olsa adalet yerine geldi’ deyip bir gram mücadelemizin sonuç verdiği görmek umut veriyor. Bu sefer Cemal Metin Avcı’ya verilen haksız tahrik indirimi bize sadece İstanbul Sözleşmesi’nden imzanın geri çekilmesi kararından sonra artık bu davaların nasıl seyredeceğine dair fikir verdi.

Maalesef haksız tahrik indirimi diye bahsedilen erkekleri kollama, onurlarını yüceltme, zayıflıklarını örtme tam bir erkeklik indirimi olarak karşımızda duruyor. Pınar Gültekin’i böylesi vahşetle öldüren biri bile bu indirimi alıyorsa tüm toplumun gözü önünde bu nice kadının ölümünü meşrulaştıracaktır. İstanbul Sözleşmesi’nin Danıştay’daki duruşmaları, takip ettiğimiz nice kadın cinayeti davaları, aylık yayınladığımız kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümü verileri hepsi bir bütün olarak çok önemli. Şiddeti ve cinayetleri erkek egemen bakış açısıyla durdurmak mümkün değil bu yüzden mücadeleye devam edeceğiz.”

SİYASİLERDEN TEPKİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Pınar Gültekin için adalet” etiketiyle tepkisini dile getirdi.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, paylaşımında “Çok üzgünüm. Genç bir kadını diri diri yakan sanığa bugün haksız tahrik indirimi uygulandı. Bu bir ceza değil, ödüldür. Kadın cinayetleri, cezada caydırıcılık azaltılarak durdurulamaz.” ifadesini kullandı.

AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar da, Twitter hesabından bir açıklama yaptı; kararı “hukuk cinayeti” olarak niteledi ve Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) her yönüyle incelemesi gerektiğini dile getirdi.

Sanatçı Tarkan, “Cinayete, zorbalığa, şiddete uğramış tüm kadınlar için adalet istiyoruz. Bu caniliklerin azalması için ağır, caydırıcı cezalar verilmeli. Bir kılıf ve bahane bulunup hafifletilen cezalar değil. Hukuk dediğin erkekten yana değil, adaletten, haktan yana olmalı.” diyerek tepkisini sosyal medya hesabından dile getirdi.

Kararı eleştiren bir diğer sanatçı Zülfü Livaneli oldu. Livaneli, “Asıl tahrik, toplum vicdanını kanatan bir haksızlığa imza atmaktır. Maşeri vicdan diye bir şey var. Böylesi kararlar kadınlara karşı şiddeti teşvik ediyor. Bu karar, topluma meydan okumaktır. Adalet duygusunu sarsmaktır. Aklım isyan ediyor.” dedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun paylaşımında ise “Kadınlar işkence ile öldürülürken faillere ödül gibi ceza veriliyor. Ayırımcı indirimlere son vereceğiz.” denildi.

ERDOĞAN, 'EN AĞIR CAZAYI ALACAK' DEMİŞTİ

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılında yaptığı açıklamada, "Pınar Gültekin’i katleden caninin hak ettiği en ağır cezayı alacağından şüphem yoktur. Davanın bizzat takipçisi olacak, bir daha asla yaşamak istemediğimiz kadına şiddetin son bulması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ne gerekiyorsa yapacağız." demişti.

 


PAYLAŞ