Ahmet Şık 'tutuklanan gazetecilere' ilişkin raporunu açıkladı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, 8 Haziran’da Diyarbakır’da ‘silahlı terror örgütü üyeliği’ gerekçesiyle gözaltına alınan ve 16’sı tutuklanan gazeteciler ile ilgili hazırladığı, ‘Gazetecilik Yine Suçlama Konusu’ başlıklı raporunu bugün kamuoyuna duyurdu.

Şık, araştırma raporunu Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eş Başkanı Dicle Müftüoğlu ve tutuklu gazetecilerin avukatlarından Resul Temur ile beraber Diyarbakır Barosu'nda yaptığı açıklamayla duyurdu.

Raporda gözaltına alınan gazetecilere sorgu esnasında delil olarak aktarılanların mesleki faaliyetlerden ibaret olduğu belirtildi:

"Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2022/3879 sayılı soruşturma dosyasının, 15 Haziran 2022 tarihli soruşturma savcısı Nilgün Kürkaya imzalı, nöbetçi sulh ceza hakimliğine gönderilen tutuklamaya sevk talebi yazısına göre gazetecilere yönelik suçlamalar hakkındaki deliller yaptıkları programlar, haber ve söyleşilerden oluşan mesleki faaliyetlerden ibarettir."

Şık, raporda şu ifadeleri de kullandı:

"Ve şimdi bugün bir kez daha Kürt gazeteciler nezdinde yaşanan her şey hem var olanın hem de gelecekte herkes için olacakların habercisidir. Yani burada yazılan, anlatılan "bizim hikayemizdir".

Örgüt üyeliği için somut delil aramayı çoktan terk eden yargı pratiğinin, iltisak ve kanı ile hüküm oluşturmasının, bölgenin sosyolojik ve tarihsel gerçekliğini okumaktan uzak dar kanuni yorumların gazetecilik alanını daha da boğacağı bir gerçektir. Aynı zamanda bölgedeki gazetecilerin gazetecilik anlayışının da bu tarihsel bağlamdan kopuk, egemen güç merkezli gazetecilik anlayışı ile çatışacağı açıktır.

İktidarların, gücü eline geçirmenin kibriyle iddia ettiğinin aksine gazetecilik suç değildir. Mesleki faaliyetler herhangi bir suçlamanın gerekçesi olamaz. Hiçbir somut eylem göstermeden sadece çalışılan mecralarla ilgili birtakım dedikodular, söylentiler üzerinden suçlama yapılması ifade ve basın özgürlüğüne aykırıdır."


PAYLAŞ